Svátek má: Dorota

Regiony

Velikost textu:

Královéhradecký kraj zůstává v nejhorším protiepidemickém stupni

Královéhradecký kraj zůstává v nejhorším protiepidemickém stupni

V Královéhradeckém kraji v pondělí index protiepidemického systému PES klesl na 89 z nedělních 94.

Fakultní nemocnice Hradec Králové
5. ledna 2021 - 08:00

Podle dat ministerstva zdravotnictví je ale Královéhradecký kraj nadále v nejvyšším rizikovém stupni z pětibodové škály. Nejhorší situace je aktuálně na Trutnovsku, které je na 99 bodech.

„Oproti číslům před několika týdny, kdy se denní přírůstek pohyboval okolo 200 až 400 případů, se situace v kraji zhoršuje. Denní přírůstek byl v minulém týdnu v průměru 700 až 800 nově nakažených denně. Kapacita v krajských nemocnicích je na hranici obsazenosti – nemocnice hospitalizují 270 covid pozitivních pacientů. Nárůst zaznamenala také Fakultní nemocnice Hradec Králové, ve které se aktuálně léčí 180 pacientů s koronavirem. Proto se neustále snažíme rozšiřovat kapacity lůžek a dovybavujeme i běžná lůžka na standardních odděleních pro případ dalšího zhoršení situace,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Krajské nemocnice se nadále potýkají s nedostatkem personálu. „V nemocnicích přibývají pracovníci v izolaci nebo karanténě. Začali jsme proto znovu oslovovat dobrovolníky a studenty z našich zdravotnických škol v Hradci Králové, Náchodě a Trutnově. V minulém roce jich takto vypomáhalo v nemocnicích na 240 a výraznou měrou se zasloužili o zvládnutí celé situace,“ informoval radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

Vedle toho hejtman také požádal Armádu ČR, která dnes poskytla 22 vojáků na pomoc náchodské nemocnici. Také v nemocnici v Jičíně od pondělí vypomáhají čtyři vojáci.

Situace je vážná také v sociálních zařízeních, kde je nakažených 150 z 3250 klientů. Nemocných či v karanténě je také 139 ze 2465 pracovníků těchto služeb. Personální výpadky v zařízeních zajišťuje krajský pohotovostní mobilní tým a také dobrovolníci. Aktuálně jsou nakažení klienti ve 12 z 80 sociálních zařízení v regionu.V současné době se podle dat ministerstva zdravotnictví nákaza v kraji šíří nejvíce v okrese Hradec Králové, kde za poslední týden bylo v přepočtu na 996 případů covid-19 na 100 tisíc obyvatel. Následuje Trutnovsko, Rychnovsko a Náchodsko se zhruba 869, 833 a 629 případy na 100 tisíc obyvatel. Okres Jičín má za posledních sedm dní okolo 458 případů na 100 tisíc lidí.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Dan Lechmann, vedoucí tiskového oddělení Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.fnhk)