Svátek má: Michal

Regiony

Velikost textu:

Královéhradečtí zvoníci obdrží povolení ke zvonění

Královéhradečtí zvoníci obdrží povolení ke zvonění

Dne 28.srpna slaví svůj svátek Augustin. Jméno vzniklo podle latinského slova augustus (vznešený, majestátný). A tak není divu, že naši předci dali majestátnému a impozantnímu zvonu, který je zavěšen v útrobách Bílé věže, jméno Augustin. A to na počest světce stejného jména.

Ceremoniál zvoníků na Bílé věži
11. srpna 2020 - 08:00

Tento den si budeme připomínat také 511. výročí od ulití tohoto zvonu mistrem zvonařem Ondřejem Žáčkem a upozorníme na zvláštní profesi, která je neodmyslitelně se zvony spojena. Profesi zvoníka.

Vyvrcholením oslavy bude „CEREMONIÁL ZVONÍKŮ“, který se uskuteční před slavnostním zvoněním na zvon Augustin. V 17 hodin projde od Adalbertina k Bílé věži průvod hradeckých zvoníků v  renesančních kostýmech. K tomuto průvodu se může připojit také široká veřejnost. Poté bude následovat ceremoniál, kdy zvoníci obdrží povolení ke zvonění a při této příležitosti bude před cechovní korouhví a ferulí pasován nový zvoník zvonu Augustin. V 18 hodin pak proběhne zvonění. Jde o jedinečnou událost, jelikož hradečtí zvoníci jsou jediní v České republice, kteří zvoní v dobových kostýmech.Přijďte se na chvíli vrátit v čase do doby renesance, prožít zajímavé okamžiky společně se zvoníky a poslechnout si hlas třetího největšího zvonu České republiky.

Informoval Petr Vinklář, tiskový mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:mmhk)