Svátek má: Matouš

Regiony

Velikost textu:

Lidé z Královehradeckého kraje si prověří svůj dech

Lidé z Královehradeckého kraje si prověří svůj dech

Návštěvníci obchodního centra Aupark v Hradci Králové mohou propojit vyšetření plic s nákupem. Lékaři tam totiž 18.listopadu od 12 do 19 hodin zájemcům prověří dech.

Ilustrační foto
14. listopadu 2019 - 08:00

Účelem akce je odhalit včas závažné onemocnění – chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), a to v rámci Světového dne CHOPN. Někteří pneumologové z Královehradeckého kraje také 20. listopadu otevřou pacientům své ambulance. Plíce jim vyšetří bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře.

„Mimo ordinaci vyšetřujeme lidem plíce už po osmé. U stánku je vždy lékař a zdravotní sestry. Vyšetření plic využije zpravidla více než 150 lidí. Někteří mají výsledky v pořádku, ale zhruba u třetiny až čtvrtiny osob pravidelně odhalí lékaři poruchu dýchání a pošlou je na podrobnější vyšetření. CHOPN sice nelze vyléčit, ale včasným podáním léků umíme nemoc zpomalit a pacientům výrazně ulevit,“ říká doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a vědecký sekretář ČPFS.

S CHOPN se v Česku léčí přibližně 300 tisíc pacientů, dalších 300 tisíc o své nemoci zatím neví. Lidé totiž chronický kašel, zadýchávání a vykašlávání hlenů často přisuzují buď svému vyššímu věku, nebo kouření. Přitom právě kuřáky ohrožuje nemoc nejvíc.

„Máme zhruba 300 tisíc nemocných, kteří zatím nejsou léčeni. Snažíme se je proto najít i pomocí různých preventivních akcí. Vyšetření v obchodním centru zpravidla využije řada lidí, kteří si třeba jdou jen nakoupit a spirometrii si nechají změřit jen za zvědavosti. Díky tomu odhalíme každoročně další nemocné, kterým můžeme dopřát adekvátní léčbu,“ říká MUDr. Stanislav Kos, CSc., předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem (ČOPN).


Zájemci o vyšetření plic přijdou bez předchozího objednání ke stánku lékařů v obchodní galerii. Zdravotní sestra jim poté pomocí přístroje změří dechové funkce (spirometrii). Výsledky vyhodnotí lékař. Jestliže spirometrie odhalí poruchu dýchání, doporučí pacientovi podrobné vyšetření u plicního lékaře. V ambulanci jim také ukážou, jak správné používat inhalátor s léčivem. Podle průzkumu Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové totiž více než polovina pacientů používá inhalátor špatně. Nemocnice na výzkumu spolupracovala se 14 největšími plicními centry v republice a farmaceuty.

„Správně léky inhaluje pouhých 40 % pacientů ze 700 sledovaných. U 60 % tak léky nemají šanci působit. My pak zbytečně předepisujeme stále dražší preparáty,“ upozorňuje doc. Vladimír Koblížek.CHOPN trpí většinou lidé starší 50 let a kuřáci. Přibývá ale i nálezů u mladších lidí, a to zejména u těch, kteří se narodili předčasně a jejich plíce neměly šanci se plně vyvinout. „Přibližně každý dvanáctý novorozenec se narodí předčasně. Nedovyvinuté plíce jsou však oslabené a později náchylné k plicním nemocem, jako je CHOPN,“ říká doc. Vladimír Koblížek.

Neměli by proto podceňovat jakékoli potíže s dýcháním a plíce si nechat vyšetřit. Kromě zdravotnického stánku v obchodním centru otevřou někteří pneumologové z Královehradeckého kraje 20. listopadu zájemcům také své ordinace. Seznam zapojených ambulancí na je dostupný na www.copn.cz nebo na www.pneumologie.cz.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Bc.Dominika Cardová z MaVe PR.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.chopn)