Svátek má: Jindřich

Regiony

Velikost textu:

Města a obce mohou po celý květen žádat o grant na výsadbu stromů

Města a obce mohou po celý květen žádat o grant na výsadbu stromů

Habry, lípy, javory či ovocné stromy už zapouštějí své kořeny na 25 místech v různých koutech České republiky, kde na jarní výsadbu přispěla Nadace ČEZ v rámci grantového řízení Stromy přes 2,9 mil. korun.

Alej Záhoří
5. května 2019 - 08:00

Žádosti o finanční podporu pro podzimní výsadbu stromů a dřevin přijímá nadace do konce května. Počínaje 1. květnem bylo spuštěno 2. kolo grantového řízení STROMY 2019, v rámci kterého mohou města a obce žádat Nadaci ČEZ o finanční příspěvek na podzimní výsadbu stromů a dřevin po celý květen. Žádat můžou všichni, kterým nebyl schválen nadační příspěvek v letošním prvním kole. Podzimní výsadba zpravidla začíná během října a poslední stromky se sázejí ještě na začátku prosince.

Do jarní výsadby bylo zahrnuto celkem 25 schválených projektů Nadací ČEZ v celkové hodnotě 2 970 691 korun.

Na východě Čech se nového stromořadí dočkalo hned několik obcí a měst. Štafetu v jarní výsadbě stromů a zeleně začala Choceň. Donedávna neosázenou a prašnou cestu kolem nádraží v Chocni zdobí 21 čerstvě vysázených dubů. Nové stromy esteticky oddělují blízké vlakové nádraží od hojně využívané cyklotrasy.

Grantový program Stromy si chválí například obyvatelé obce Orlické Záhoří na česko-polském pomezí. Díky finančnímu příspěvku Nadace ČEZ mohli dokončit druhou etapu revitalizace a výsadby ovocného stromořadí podél místní komunikace.  Celé stromořadí měří 800 m a poslouží zároveň jako větrolam a útočiště ptactva na území, které spadá do vyhlášené soustavy NATURA 2000.

Polní cestu vedoucí do východočeské obce Sobčice zdobí čerstvě vysazené stromky nové javorové aleje.  Místní občané si ji s finanční podporou Nadace ČEZ nadělili ke 100letému výročí založení republiky.

Na výsadbu aleje mezi místní komunikací Praskačka-Lhota pod Libčany a vlakovým nádražím v Praskačce přispěla východočeské obci Nadace ČEZ. Vysázeno bylo 50 javorů babyka v délce 350 m podél místní komunikace, příspěvek Nadace byl více než 100 tisíc korun.

Energetici z východních Čech pomohli prací 11 neziskovkám

Lípy, habry, jabloně, či třeba keřové růže a další druhy dřevin zapouštějí kořeny v obydlených místech i volné krajině díky grantovému řízení Nadace ČEZ Stromy už osm let. „Doposud bylo podpořeno 400 projektů zaměřených na výsadbu zeleně a obyvatelé měst a obcí zasadili 92 125 stromů a další zeleně. Těší nás, že jim můžeme vycházet vstříc a zároveň tak přispět ke snížení emisí CO2 a dalších škodlivých látek,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Jeden strom za svůj život z atmosféry odebere přibližně jednu tunu CO2.  Vhodně umístěná je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu a tlumit výkyvy teploty. Slouží rovněž jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy, větrolam nebo protihluková stěna.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Šárka Lapáčková Beránková, regionální manažer komunikace a tiskový mluvčí ČEZ, a. s. Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)