Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Město Hradec Králové znovu podpoří hradecké podnikatele

Město Hradec Králové znovu podpoří hradecké podnikatele

Stejně jako během první vlny koronaviru se město rozhodlo opět výrazně podpořit hradecké podnikatele přímou finanční pomocí.

Hradec Králové
4. prosince 2020 - 08:00

Žádat o ni budou moci živnostníci a drobní podnikatelé, kteří v důsledku vládních nařízení museli uzavřít své provozovny. Zároveň budou muset splňovat stanovené podmínky, jejichž podobu včera na svém zasedání projednali radní a schvalovat ji na začátku příštího týdne budou ještě městští zastupitelé. Hned po novém roce by pak mělo být zahájeno přijímání žádostí o finanční příspěvky. Podávat je bude možné do 31. ledna. K poskytnutí městské finanční pomoci pro podnikatele v předpokládané celkové výši 3,4  milionu korun by pak mohlo dojít ještě během prvního čtvrtletí roku 2021.  

„Vycházíme ze zkušeností, které jsme získali během první vlny koronaviru. Bude to fungovat prakticky obdobně jako na jaře. Podnikatelé, kteří splňují stanovené podmínky, budou moci do konce ledna podávat své žádosti o městskou peněžitou pomoc. Je třeba však zdůraznit, že pomoc města nemá nijak vynahradit pomoc ze strany státu, je to spíše její doplnění. Darované finance budou moci hradečtí podnikatelé využít například na mzdy a související odvody, na energie, platby za nájemné ve stanovených případech nebo na úhradu dodavatelsko-odběratelských faktur,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Žadatelem by mohla být pouze právnická nebo fyzická osoba se sídlem a provozovnou v Hradci Králové. Žadatel také například nesmí mít přerušenou podnikatelskou činnost a nesmí být dlužníkem města. Kompletní stanovené podmínky, které budou muset žadatelé splňovat, budou v prosince zveřejněny na webových stránkách města, schválit je ještě musí hradečtí zastupitelé.

Peněžitá pomoc, v rámci které město plánuje rozdělit 3,4 milionu korun, je nově členěna na dvě části.  První z nich je určena pro malé a drobné podnikatele, druhá je pak určena provozovatelům hotelů a penzionů bez ohledu na velikost.

„V prvním případě by se mohla peněžitá pomoc dostat až do výše 10 tisíc korun, v druhém jsme rozhodli o maximální výši 50 tisíc korun. Takové jsou zatím naše představy a plány, uvidíme ale, kolik žádostí o finanční příspěvky dorazí. Výše peněžité pomoci pak bude v obou částech stanovena podle počtu podaných žádostí,“ doplňuje náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha.  

Během první vlny koronaviru město na pomoc podnikatelům vyčlenilo deset milionů korun. Jednotlivé příspěvky na živnostníka se dostaly až do výše 25 tisíc korun.

„Přišlo nám několik velice pozitivních a milých mailů, ze kterých bylo patrné, že někteří se nacházejí opravdu v likvidační situaci a městský finanční příspěvek jim skutečně pomohl,“ dodává primátor.Na magistrát na jaře dorazilo zhruba 420 žádostí o finanční příspěvek, na základě kterých město v létě mezi hradecké podnikatele rozdělilo téměř 7,3 milionu korun. Některé žádosti však právě kvůli nesplnění podmínek musely být vyřazeny. V nejčastějších případech se jednalo o žadatele, kteří měli v Hradci Králové provozovnu, ale sídlo měli jinde.

Rozdělení financí mezi hradecké podnikatele patří mezi formy pomoci obsažené v balíčku Antivirus II. V rámci něj byl také například zrušen poplatek za zábor veřejného prostranství do konce roku 2021 pro předzahrádky restaurací nebo pro pořádání kulturních, sportovních a dalších společenských akcí ve městě. Úlevy na nájemném se dočkají také podnikatelé užívající ke svému podnikání nebytové prostory ve vlastnictví města. Město už také nakoupilo třicet tisíc respirátorů typu FFP2, které distribuovalo do mateřských škol, zaměstnancům městské policie a dalších městských organizací.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Kateřina Šmídová, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.)