Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Město investuje 60 milionů do projektů na hospodaření s vodou

Město investuje 60 milionů do projektů na hospodaření s vodou

Téměř 60 milionů korun chce Hradec Králové investovat v následujících třech letech do opatření, která by měla přispět k zadržování vody v krajině na území města.

Hradecký Stříbrňák
17. srpna 2019 - 08:00

Do roku 2022 by mělo postupně dojít k navýšení výsadby nové zeleně, rekonstrukce jezírek, parků či vybudování nádrží zachycujících dešťovou vodu v okolí bytových domů na sídlištích, která by měla sloužit k zavlažování městské zeleně. Harmonogram jednotlivých záměrů dnes schválili městští radní, na konci srpna bude koncepci městské modré infrastruktury projednávat hradecké zastupitelstvo.

„V následujících třech letech bychom chtěli každý rok dát zhruba půl milionu korun na jímky, které by zadržovaly dešťovou vodu na sídlištích. Technické služby by ji pak využívaly pro zalévání okolní zeleně. Zatím zbytečně odtéká do kanalizace,“ popisuje záměry města Hradce Králové primátor Alexandr Hrabálek.

Po vyčištění a prohloubení by se měla zvýšit kapacita jezírek v parku Háječek, tato akce za 1,65 milionu korun se připravuje již na příští rok.

„Revitalizací by měla projít i retenční jezírka v Klukách a v lesoparku na Moravském Předměstí, včetně mokřadu a okolních drobných vodních toků, v městském rozpočtu chceme na tyto investice v následujících letech postupně vyčlenit téměř 13 milionů korun. Ještě letos necháme zpracovat studii na revitalizaci Piletického potoka a levého břehu Labe,“ dodává Hrabálek.

Již v příštím roce by měla začít rekonstrukce parků Pernštejnů a Sádky v okolí Malého labského náhonu.

„Kukleny mají poměrně velký deficit v zelené infrastruktuře, nové parky by měly přispět ke zlepšení mikroklimatických podmínek a komfortu bydlení. V tuto chvíli se dokončuje projektová dokumentace, hrubý předpoklad potřebných financí je 15 milionů, ale přesnější číslo budeme znát po dokončení všech stupňů dokumentace a samozřejmě po výběru stavební firmy. Budeme hledat i možné dotační tituly, které by nám pomohly ulevit městskému rozpočtu,“ říká Martin Hanousek, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.


Rekonstrukcí za zhruba deset milionů by měly projít také Kubištovy sady mezi Pospíšilovou třídou a halou Slavie, její realizace se předpokládá na rok 2021, o rok později by se úprav měly dočkat Vonešovy sady u staré nemocnice. Další opatření, kterým chce město efektivně využívat dešťovou vodu a zlepšit klimatické podmínky na svém území, chystá radnice v úpravě stromořadí na Gočárově třídě a na třídě SNP, v doplnění a úpravách zeleně v dalších městských částech, v úpravách zahrad a venkovních areálů mateřských a základních škol či dopracování pasportu zeleně.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Kateřina Šmídová, tisková mluvčí Magistrátu města Hradce Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.mmhk)