Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Město je na zimu připravené, soli i techniky je dost

Město je na zimu připravené, soli i techniky je dost

O 104 kilometrů vozovek a 343 kilometrů chodníků na území města se budou v zimě starat hradecké technické služby.

Ilustrační foto
8. listopadu 2017 - 08:00

U silnic jde pouze o místní komunikace, sjízdnost vozovek vyšších tříd, které vlastní kraj a stát, bude zajišťovat jejich správce, tedy krajská správa a údržba silnic.

Rozsah zimní údržby i strojní vybavení zůstanou v Hradci Králové přibližně na stejné úrovni jako vloni. Na vozovky budou mít technické služby k dispozici čtyři sypače, o stav chodníků a stezek během zimy se postará 25 menších vozidel. Po celém území je rozmístěno 219 mobilních zásobníků na posypový materiál, které jsou využívané při ručním úklidu a posypu přechodů pro chodce, schodišť nebo zastávek MHD.

„Pro případ extrémního počasí máme ještě smluvně zajištěno dalších osm traktorů na pluhování, 25 nakladačů a 28 nákladních vozidel na odvoz sněhu z ulic,” vypočítal další připravenou techniku vedoucí správy místních komunikací Technických služeb Hradec Králové Tomáš Pospíšil.  


Posypového materiálu na zajištění zimní údržby v Hradci Králové je dostatek. Ve skladech je připraveno zhruba 1700 tun soli, což je množství, které by při normálním průběhu zimy mělo stačit.

Není však problém sůl dokoupit ani v zimě. Dostatek máme také inertního materiálu, tedy písku, ekogritu a kamenné drti,“ uvedl Tomáš Pospíšil. Dodal, že zajištění zimní údržby v jedné sezoně stojí město v průměru kolem 13 milionů korun.

Technické služby také vyzývají občany, aby jim zimní údržbu nekomplikovali či neznemožňovali a neparkovali na nevhodných místech. „Při zimní údržbě chodníků máme problém s auty blokujícími průjezd velmi často,“ potvrdil Pavel Holeček, vedoucí střediska čištění města.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Petr Vinklář, tiskový mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch)