Svátek má: Alena

Regiony

Velikost textu:

Město Jičín pokračuje v investičních akcích

Město Jičín pokračuje v investičních akcích

Jezuitská kolej ožívá, a to díky stavebním úpravám, jež probíhaly na zadním nádvoří (tzv. ambitu). Práce probíhaly po několik let včetně rozsáhlého archeologického průzkumu.

Jezuitská kolej
26. července 2022 - 08:00

Do jezuitské koleje návštěvníky zve spolek Balbineum. Budou se tu pořádat kulturní akce. Balbineum a další spolky, jako například galerie SOL nebo Vitrína 252, to již vyzkoušely během Valdštejnských slavností v květnu 2022, kdy v jezuitské koleji proběhla vernisáž výstavy Ester Sabik a Petra Borkovce a kdy byly připraveny výtvarné a řemeslné dílny, které pořádali Radka Mizerová, Dagmar Urbánková, Robert Smolík a Tabula Rasa. V podobném duchu se bude pokračovat, protože Rada města schválila výpůjčku jezuitské koleje právě spolku Balbineum. Část jezuitské koleje se tedy mění v kulturní centrum. Historický areál je však rozsáhlý a jeho celkové využití jako celku se stále hledá.  

Město Jičín pokračuje v investičních akcích

„Smyslem nebylo zrekonstruovat celou jezuitskou kolej, neboť to by si vyžádalo investici řádově ve stovkách milionů korun. Cílem bylo staticky zajistit zadní nádvoří, aby do jezuitské koleje mohli zavítat občané. Stavební práce proto spočívaly v odstranění nestabilních příček na nádvoří, ve vybudování sociálního zázemí, v rekonstrukci odvětrávání v podzemním podlaží a v odstranění vrstev přímo na ploše nádvoří. Poslední jmenované provázely archeologické průzkumy, protože byla odhalena historická dlažba. Rekonstrukce umožnila, aby se alespoň do části historického areálu vrátil život. Jezuitská kolej nepochybně bude potřebovat další etapy rekonstrukce, ale to bude závislé na tom, jaké využití se pro tento rozlehlý komplex budov najde,“ uvedl druhý místostarosta Ing. Jan Jiřička.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)