Svátek má: Martin

Regiony

Velikost textu:

Na folklorním festivalu v Lázních Bělohrad bude i soubor z Indie

Na folklorním festivalu v Lázních Bělohrad bude i soubor z Indie

Od středy 19.6. do neděle 23.6. bude na festivalu v Lázních Bělohradě k vidění Indický soubor společně se soubory z Mexika, Slovenska, Turecka, Makedonie, Sardinie a soubory z Jižní Moravy, Valašska, Jižních Čech, Středních Čech, Náchodska a z Podkrkonošska.

Z minulého ročníku
18. června 2019 - 08:00

„V posledních letech je velice problematické jednat o účasti zástupce státu, který musí mít do naší země víza. Bohužel tito zástupci často uvádí, že pro ně je menší problém dostat víza do jiných evropských států, než k nám do České republiky,“ říká s povzdechem Zdeňka Rychterová, ředitelka Mezinárodního folklorního festivalu Pod Zvičinou v Lázních Bělohrad.

„Bohužel mnohdy i státy u kterých v minulosti problém s udělováním víz soubory neměly, poslední 2-3 roky je tomu jinak. Nevím, trochu mi to připadá, že si budujeme jakousi kulturní bariéru a to je škoda,“ pokračuje ředitelka.

Soubor v Indii si se zamítnutou žádostí o víza poradil po svém. Přišel na ambasádu, úředníkům předvedl své taneční a hudební vystoupení a víza na poslední chvíli dostali.

„Doporučuji udělat si prodloužený víkend a od pátečního večera ho strávit na tomto festivalu, kde v pátek kromě folkloru, uslyšíte i středověké písně a písničky staropražské v podání Patroly Šlapeto. Sobota je v zámeckém parku plná tanců, krojů, hudby a bohatého doprovodného programu. Večer s námi pořádající soubor Hořeňák oslaví 70 let speciálním vystoupení zakončené ohňovou show. V neděli po slavnostní mši za účasti krojovaných souborů, roztančeném náměstí, krojovaném průvodu, který nás zavede na slavnostní galaprogram, kde uvidíte na jednom místě 15 folklorních skupin," přibližuje program festivalu Zdeňka Rychterová.„Přijďte se podívat na 500 účinkujících, bude to stát za to. Festivalu je letos 45 let a pořádajícímu souboru zmíněných 70, tak je co oslavovat. Uchování lidových zvyků v taneční a hudební podobě stojí vystupující spousta volného času při svých zaměstnáních, energie, propocených triček a jedinou odměnou je pro ně váš potlesk,“ láká Zdena Rychterová, ředitelka festivalu.

(jv,kralovehradecknovinky.cz,foto:mff pod zvičinou)