Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Na odstranění ropných lagun půjdou stovky tisíc

Na odstranění ropných lagun půjdou stovky tisíc

Od minulého týdne policisté z oddělení hospodářské kriminality územního odboru Hradec Králové na základě oznámení řeší případ trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí.

Ropná laguna
18. listopadu 2017 - 08:00

V oznámení bylo uvedeno, že se okolo areálu firmy, která se zabývá dekontaminací a recyklací odpadů na Hradecku, nacházejí zapáchající laguny pravděpodobně ropných látek. Prvotním šetřením bylo zjištěno, že se jedná o území o rozloze okolo 50x30m, kde se nachází 6 lagun a které je podmáčeno ropnými látkami. Je zde vypálená vegetace a stromy jsou do výše 0,5 m značně znečištěné mazlavou hmotou.

Policisté s pracovníky odboru životního prostředí odebrali vzorky zeminy, které odeslali ke znaleckému zkoumání. Dále si na pomoc přizvou hydrogeology, kteří hloubkovými vrty zjistí, zda došlo i ke kontaminaci spodních vod a v jakém rozsahu došlo k poškození životního prostředí.

Je pravděpodobné, že limity (miligram ropných látek v kg sušiny) jsou překročeny několikasetnásobně. K odstranění následků kontaminované půdy, povrchové vody a pravděpodobně i spodní vody budou třeba statisíce korun. Policisté zjišťují, zda se jedná o nedbalostní trestný čin nebo o úmyslný. Po obdržení všech znaleckých posudků bude zřejmě obviněna právnická či fyzická osoba.


Královéhradeckénovinky.cz informovala o případu por. Bc. Iva Kormošová, tisková mluvčí KŘP Královéhradeckého kraje.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:křp hk)