Svátek má: Tereza

Regiony

Velikost textu:

Na Pardubicku ulétl vzácný papoušek z Peru

Na Pardubicku ulétl vzácný papoušek z Peru

Ara horský (Primolius couloni) patří mezi ohrožené druhy a vztahuje se na něj mezinárodní úmluva CITES.

Ara horský
9. července 2019 - 14:00

Vzácného papouška aru horského postrádá od minulého týdne chovatel z pardubické městské části Nemošice. Unikátního opeřence původem z Peru, který patří mezi ohrožené druhy a vztahuje se na něj povinná registrace podle mezinárodní úmluvy CITES, kdosi vypustil ze zahradní voliéry. Papoušek byl naposledy spatřen ve středu 3. července v Nemošicích na rozhraní ulic 5. května a Sadová a poté podle svědků ulétl směrem na Ostřešany.

Ara horský je nenápadný zeleně zbarvený papoušek s šedomodrou hlavou, karmínově červeným ocasem a jasně žlutým okem. Má pronikavý hlas, ale pokud se neozve, dokonale splývá se zelení. Pravděpodobně bude vyhledávat společnost dalších papoušků, takže by se mohl časem objevit u voliér nebo klecí s exoty v obcích mezi Pardubicemi a Chrudimí. V České republice je jen okolo stovky těchto papoušků a všichni jsou evidovaní v centrálním Registru CITES. Jsou označeni speciálním kroužkem, k němuž se váží doklady původu a registrační list. Bez nich je papoušek bezcenný.

Majitel papouška žádá obyvatele obcí mezi Pardubicemi a Chrudimí o pomoc. Stačí nahlásit jeho výskyt v konkrétní lokalitě na kontakt: mobil 606 222 928, e-mail .jan.potucek@ararauna.cz.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Jan Potůček.

(jv, kralovehradeckenovinky.cz, foto: j.potůček)