Svátek má: Petr

Regiony

Velikost textu:

Na podzim opět platí pravidla Milostivého léta

Na podzim opět platí pravidla Milostivého léta

Milostivé léto chce Hradec Králové rozšířit o další dluhovou amnestii.

Ilustrační foto
22. srpna 2022 - 08:00

Na podzim budou opět platit pravidla Milostivého léta, vládního programu, který umožní lidem zbavit se některých svých exekucí. Hradec Králové plánuje tuto iniciativu rozšířit i na dlužníky, kteří městu dluží na nájmu či službách s užíváním bytu, ale ne v režimu exekuce. Pravidla již rada města projednala a doporučila zastupitelům. Ti je budou schvalovat na konci srpna.

V rámci tzv. Milostivého léta budou mít dlužníci vůči veřejnoprávnímu subjektu znovu možnost se výhodně zbavit se svých dluhů, například na zdravotním pojištění, za nezaplacené pokuty, jízdu načerno, za nájem v obecním bytě, apod. Pokud zaplatí původní dluh navýšený o administrativní poplatek, stát jim odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. Dluh se tak díky tomu může výrazně snížit.

„Pravidla Milostivého léta se však vztahují pouze na exekuce. Městská společnost Správa nemovitostí Hradec Králové přišla s návrhem rozšířit okruh dlužníků, kteří by se potenciálně chtěli zbavit dluhů, o ty, kteří mají uzavřenou dohodu o splátkovém kalendáři, je s nimi veden soudní spor nebo je dluh postižen výkonem rozhodnutí soudu, ale ne exekučního,“ vysvětluje Pavel Marek, náměstek primátora pro oblast správy městského majetku.

Milostivé léto platí od prvního září do konce listopadu, obecně se vztahuje pouze na exekuce, naopak netýká se insolvencí. „I v našich městem rozšířených pravidlech bude podmínkou prominutí poplatků nebo úroků z prodlení uhrazení jistiny dluhu na nájmu, službách spojených s užíváním bytu a zaplacení nákladů řízení. Máme ale i případy, že bývalí nájemníci již mají jistinu na nájmu uhrazenou a z důchodu je jim stále strháváno několik tisíc korun měsíčně na poplatky z prodlení. Naše dluhová amnestie by proto mohla být i pro tyto dlužníky řešením a významnou pomocí,“ doplňuje Jaroslava Bernhardová, ředitelka Správy nemovitostí Hradec Králové.Podmínky městské dluhové amnestie budou ještě finálně schvalovali zastupitelé na svém zasedání na konci srpna.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Ing. Petr Vinklář za Magistrát města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%