Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Na vybraných křižovatkách dochází k obměně semaforů za moderní

Na vybraných křižovatkách dochází k obměně semaforů za moderní

Na vybudování inteligentního dopravního systému získalo město Hradec Králové dotaci více než 150 milionů korun.

Ilustrační foto
7. října 2021 - 08:00

Začátkem července začalo město budovat nový inteligentní dopravní systém (IDS), jehož cílem je zajistit plynulejší a bezpečnější dopravu v Hradci Králové. Na vybraných křižovatkách proto dochází k obměně semaforů za moderní. Město na tuto akci schválilo uzavření rámcové smlouvy o financování projektu a přijetí dotace ve výši až 157,8 milionu korun, která by mohla pokrýt více než polovinu nákladů. Práce na IDS zatím nadále pokračují podle plánu, v těchto dnech čeká výměna světelné signalizace další místa a křižovatky.

„Vybudování inteligentního dopravního systému v Hradci Králové nás posune mezi takzvaná chytrá města nové generace. Od celého projektu čekáme především zajištění plynulejší a bezpečnější dopravy s ohledem na upřednostnění MHD,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Město na podzim loňského roku podalo žádost o dotaci na IDS do Operačního programu Doprava (OPD), o necelý rok později schválili radní města uzavření rámcové smlouvy a přijetí dotace až do výše 157,82 milionu korun včetně DPH.

„O získání dotace v takovém rozsahu město usilovalo více než rok, nyní jsme téměř u konce a mohli jsme přijetí dotace schválit. Ta by mohla pokrýt až dvě třetiny nákladů na vybudování IDS,“ doplňuje náměstkyně primátora pro oblast dotací Monika Štayrová.

V těchto dnech začínají práce v rámci IDS na dalších místech. Jedná se o křižovatku na Pražské třídě v místě křížení s Kutnohorskou ulicí u stanice Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. Dále na dvou křižovatkách na vnějším městském okruhu ve Střelecké ulici, a to v místě křížení s třídou Karla IV. a Rašínovou třídou. Poslední křižovatkou v rámci této etapy je ta v ulicích Antonína Dvořáka a Na Okrouhlíku u střední školy. Do této etapy je navíc zahrnutá výměna semaforů u přechodu pro chodce na Gočárově třídě, a to u Jeronýmovy ulice a na náměstí Svobody.

Výměna světelné signalizace již byla na několika místech dokončena, vyměněné jsou semafory na křižovatce Pražské třídy s ulicí Za Škodovkou, na křižovatce ulic Koutníkovy a Petra Jilemnického v Plotištích, dále u vily Aničky a na křižovatce Rašínovy třídy a ulice Na Rybárně. Dokončené jsou také semafory u základní školy v Kuklenách.

„Tyto nové semafory jsou na většině míst spuštěny v novém režimu, který ale ještě nebude využívat výhody celého systému IDS. Křižovatky spolu prozatím nebudou komunikovat v plném rozsahu, to bude možné až po dokončení všech prací, což plánujeme během roku 2023,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha.

Rekonstrukce hradeckého přestupního terminálu a křižovatky

Inteligentní dopravní systém zajistí ve městě plynulejší dopravu s důrazem na rychlejší průjezd MHD, větší bezpečnost a přehlednost na vozovkách. Celkem 38 křižovatek včetně signalizovaných chodeckých přechodů po Hradci Králové bude mít zabudováno chytré zařízení, které řízením světelné signalizace dokáže zajistit průjezdnost upřednostněných vozidel. Doplňkovou funkcí IDS je také penalizační modul. Za celý systém město zaplatí 229,3 milionu korun bez DPH.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Bc. Kateřina Šmídová, tisková mluvčí, Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.mmhk)