Svátek má: Rostislav

Regiony

Velikost textu:

Náchodský zámek má svého „mladšího brášku“ na kruháku

Náchodský zámek má svého „mladšího brášku“ na kruháku

V prostoru okružní křižovatky u Čedoku v Náchodě je od dnešního dne umístěn 3D model náchodského zámku. Zhotovitelem modelu je pan Lukáš Nývlt z Velkých Petrovic.

Slavnostní pokřtění
11. března 2018 - 08:00

A jak model vznikal?
„Autor nejprve vytvořil v měřítku model z polystyrénu. Z něj se následně odlila sádrová forma, do které se dle technologických postupů vylila epoxidová pryskyřice - UV stabilní čirá licí hmota. Následně po vytvrzení pryskyřice bylo možné formu rozebrat. Na závěr se provedly drobné retuše, broušení, leštění a konečná úprava povrchu,“ vysvětlil místostarosta Jan Čtvrtečka.

Hotový 3D model zámku byl v průběhu dnešního dne osazen pracovníky Technických služeb Náchod, s.r.o., na betonový základ, který je proveden do potřebné nezámrzné hloubky. Celkové náklady na tuto investiční akci činily 192.540 Kč.


„Instalace miniatury zámku navazuje na úpravy vnitřních prostor okružních křižovatek ve městě. V loňském roce prošel úpravou např. kruhák v Bělovsi u dopravního hřiště,“ upřesnil starosta Náchoda Jan Birke a dodal: „Chceme tak zatraktivnit naše město pro turisty, místní obyvatele i ty, kteří tudy jen projíždějí. Už podle prvních reakcí řidičů je jasné, že se nám to povedlo a model zámku se moc líbí. Navíc je podsvícen LED osvětlením. V nočních hodinách tak bude významnou dominantou v centru města, stejně jako ten opravdový zámek, který se ční nad městem již po staletí.“

Vlak na přejezdu narazil do auta ze strany spolujezdce. Musel přiletět vrtulník

Slavnostně odhalili model zámku představitelé města Náchoda – starosta Jan Birke, místostarostové Pavla Maršíková, Miroslav Brát a Jan Čtvrtečka za účasti autora Pana Lukáše Nývlta dnes odpoledne. Místostarosta Miroslav Brát složil pro tuto slavnostní chvíli básničku určenou především pro děti s názvem Bráška zámek. Celý její text, který zazněl na místě, najdete na www.mestonachod.cz.

Pro Královéhradeckénovinky.cz Nina Adlof, tisková mluvčí MěÚ Náchod.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:meunachod)