Svátek má: Hugo

Regiony

Velikost textu:

Náklady za asanaci barelů v Budčevsi uhradí Královéhradecký kraj

Náklady za asanaci barelů v Budčevsi uhradí Královéhradecký kraj

V druhé polovině roku 2019 město Jičín řešilo havárii v obci Budčeves. Na základě anonymního oznámení zde Policie ČR našla 49 barelů s chemikáliemi.

Z místa nálezu
18. února 2020 - 08:00

Protože původce barelů nebyl a stále není znám, město ze zákona muselo odstranění barelů uhradit z vlastního rozpočtu. Celkové náklady byly více než 3 miliony Kč. Jičín však zároveň požádal Královéhradecký kraj o kompenzaci nákladů. Po jednáních, kdy byl bod projednáván mimo jiné na zasedání krajského zastupitelstva, město získá jednorázovou dotaci ve výši 3 124 325,27 Kč. Rada města Jičína nyní schválila znění smlouvy o poskytnutí dotace.


V Budčevsi bylo v září 2019 nalezeno 49 IBC kontejnerů, každý o kapacitě 1 m3. Všechny byly zcela naplněné a první odhady hovořily o kyselině sírové. Následně se potvrdilo, že ve směsích je tato sloučenina skutečně obsažena a že chemikálie byly pravděpodobně používány na odbarvování kovů. Při jejich uskladnění hrozilo poškození životního prostředí a spodních vod.


Město Jičín proto uzavřelo smlouvu se specializovanou firmou AQUATEST a.s., která barely odstranila. Zároveň město tehdy vstoupilo do jednání s Královéhradeckým krajem o kompenzaci nákladů.  

Kralovehradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.
 
(red,kralovehradeckenovinky.cz,foto:KRP KHK.)