Svátek má: Hugo

Regiony

Velikost textu:

Našli jste opuštěné ptáče?

Našli jste opuštěné ptáče?

Strážníci hradecké městské policie a ochránci přírody řeší v těchto dnech tradiční jarní problém s ptáčaty.

Ilustrační foto
14. dubna 2018 - 08:00

Strážníci hradecké městské policie a ochránci přírody řeší v těchto dnech tradiční jarní problém. Přijímají velké množství telefonátů, ve kterých lidé oznamují nález vypadlých ptáčat, či přinášejí mláďata volně žijících zvířat v domnění, že jsou opuštěná a hrozí jim smrt.

Městská policie ve spolupráci se Záchrannou stanicí Jaro Jaroměř upozorňuje, že se ve většině případů nejedná o ptáčata vypadlá, ale dobrovolně vylétlá. Opouští hnízdo ještě v době, kdy neumí dokonale létat a dorozumívají se mezi sebou kontaktními hlasy. Rodiče tedy o každém z mláďat dobře ví a pravidelně je krmí.

Páteční krupobití lámalo stromy. Hasiči zasahovali u sedmdesáti událostí

S mláďaty ptáků na rozdíl od mláďat savců může člověk manipulovat, riziko, že je rodiče opustí, v těchto případech nehrozí. Nejlépe je posadit ptáče na větev stromu, sloupek od plotu nebo hromadu dřeva. Ptáčat nalezených na místech, kde jim nehrozí žádné vážné ohrožení (les, zahrada, okraj pole, koruna stromu, hromada dřeva), si není třeba příliš všímat (s výjimkou rorýsů). Ve většině případů opravdu nejsou opuštěná. Pokud by se však nacházela na rizikových místech, např. chodník, silnice nebo městský park s volně pobíhajícími psy, je vhodné opatrně je odchytit do ruky a usadit na bezpečnější stanoviště poblíž místa nálezu.

Tisíce šťastných psích návratů díky městskému útulku

Mláďata volně žijících zvířat (zajíc, srnče), kterých se dotkl člověk, už ale rodiče zpět nevezmou. V přírodě je běžné, že samice porodí, o mládě se postará, očistí ho, nakrmí a zmizí, aby svou přítomností nelákala pozornost predátorů a nevystavovala mládě nebezpečí. Pravidelně se ale vrací a mládě krmí. Nemusíme se proto o ně strachovat.

Kdy mládě potřebuje pomoc?
  • je-li zjevně zraněné
  •  je-li podchlazené nebo promoklé
  • bylo-li napadeno psem či kočkou
  • je-li silně napadeno parazity (blechy, vši, mouchy)
  • jsou-li v blízkosti mrtví rodiče či sourozenci
  • je-li v bezprostředním nebezpečí (auta, psi a kočky, malé děti, atd.)
  • je-li neopeřené ptačí mládě (holátko) mimo hnízdo
  • mláďata nalezená na rizikových místech  (chodník, silnice, městský park s volně pobíhajícími psy,..)

V těchto případech, stejně jako při nálezu mláďat dravců, sov a rorýsů kontaktujte nejbližší záchrannou stanici nebo městskou policii.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Eva Kněžourová, tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové.


(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mp)