Svátek má: Magdaléna

Regiony

Velikost textu:

Nové centrum pro darování krevní plazmy v Hradci Králové

Nové centrum pro darování krevní plazmy v Hradci Králové

Společnost sanaplasma otevřela 2. října 2017 své desáté centrum pro odběr krevní plazmy v České republice.

Nové centrum pro odběr krevní plazmy
7. října 2017 - 08:00

Centrum je vybaveno osmnácti zbrusu novými odběrovými křesly a plazmaferetickými přístroji pro oddělení plazmy značky Haemonetics, které dárcům zajišťují maximální komfort a bezpečnost. Očekává se, že nové odběrové centrum usnadní život klientům, kteří dosud z Hradce králové dojížděli darovat plazmu do Pardubic. O dárce zde budou pečovat dva lékaři, tři zdravotní sestry a recepční.  

Krevní plazma, která tvoří více než poloviční složku krve, je nenahraditelná pro výrobu životně důležitých léčiv, a to především pro pacienty s onemocněním srážlivosti krve nebo s poruchami imunitního systému. Léky z plazmy u nás pomáhají tisícům lidí. Krevní plazma se také podává pro záchranu života při úrazech, popáleninách nebo při velkých operacích.


Před první odběrem podstoupí každý klient důkladné lékařské vyšetření a je mu otestován vzorek krve. Odběr trvá pravidelně 45 – 60 minut a lze jej absolvovat jednou za dva týdny. Dárci se odebere pouze plazma, krvinky a další složky krve se mu vrací zpět do žíly. Na závěr obdrží dárce finanční náhradu za vynaložený čas. Dárcem může být každý zdravý člověk ve věku 18 – 65 let, který projde zdravotní prohlídkou. Pravidelní dárci získají navíc výhodu v podobě systematického sledování jejich zdravotního stavu lékaři sanaplasmy.

Společnost sanaplasma je jednou z největších firem ve svém oboru a v České republice provozuje deset odběrových míst, další v nejbližší době přibude v Karviné.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Josef Brabec za Společnost sanaplasma.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:sanaplasma)