Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Novou léčbu už mohou mít i pacienti na Královéhradecku

Novou léčbu už mohou mít i pacienti na Královéhradecku

Už i diabetologové na Královéhradecku předepisují diabetikům v pokročilém stádiu novou léčbu.

Ilustrační foto
18.duben 2017 - 08:00

Pokud ke zvládnutí cukrovky 2. typu nestačí pacientům ani píchání inzulinu 1-2x denně, mohou diabetologové zvolit kombinaci inzulinu a tzv. GLP-1 agonisty. Místo vpichů 3 a vícekrát denně tak čeká pacienty opět jen jedna ranní dávka. Nová léčba má pozitivní vliv nejen na hladinu cukru v krvi, ale i její výkyvy projevující se hypoglykémiemi. Navíc pomáhá diabetikům v boji s váhou, protože omezuje chuť k jídlu a vede k poklesu hmotnosti.

„Diabetes 2. typu je dědičná choroba, která je způsobena hlavně vlivem zevních faktorů, což je nezdravý životní styl, přejídání a nedostatek pohybu,“ říká doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D. z Diabetologického centra Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Když jedna aplikace inzulinu nestačí
Diabetologové – lékaři specializovaní na léčbu nemoci lidově zvané cukrovka – o pacienta obvykle pečují dlouhé roky a i přes jejich snahu je zpravidla nutné léčbu intenzifikovat, tedy zvyšovat dávky nebo počet léků. Intenzifikovaná léčba inzulinem (tři a více aplikací inzulinu za den) ale představuje vyšší riziko hypoglykémie a náročnost na aplikaci. Aby pacient hypoglykemii předcházel, musí se častěji měřit a kontrolovat svůj krevní cukr. Zároveň může častěji zapomenout nebo udělat chybu. Také existuje také velká šance, že pacient bude zejména při vyšších dávkách inzulinu přibírat na váze.


„V diabetologii máme veliké štěstí, protože od kardiologů, kteří teď trošku ustrnuli, máme teď nové skupiny antidiabetických léků, díky kterým můžeme pomoci pacientům, aby užívali léky tak, jak mají. Moderní léky navíc často nemají žádné závažné vedlejší účinky, jako jsou hypoglykemie nebo zvyšování váhy,“ vysvětluje doc. Šmahelová.  

Pouze 1x denně
Nová moderní léčba znamená, že si diabetici místo inzulinu 3 a vícekrát denně mohou aplikovat lék pouze 1x. Velkou výhodou této léčby kombinující inzulin s agonistou GOP-1 je, že zasahuje hned na několika místech – dodává potřebný inzulin, ale díky přidanému agonistovi GLP-1 omezuje chuť k jídlu, vede k poklesu hmotnosti i krevního tlaku. Navíc tato kombinace účinně snižuje krevní cukr často při použití menší dávky inzulinu, než jakou by bylo nutné použít při navýšení počtu injekcí nebo celkové denní dávky inzulinu. S tím souvisí i nízké riziko hypoglykémie – tato léčba je tedy bezpečnější. Hypoglykemie jsou pro nemocné velmi nepříjemným, mnohdy život ohrožujícím zážitkem, trvalé hyperglykemie zase mohou vést až ke ztrátě zraku, selhání ledvin, mozkové mrtvici nebo infarktu myokardu.

Pacienti, kterých se intenzifikace léčby týká, se mohou o nové možnosti poradit se svým lékařem, který zvolí nejvhodnější postup. Kralovehradeckenovinky.cz informovala  Eva Kloučková, PR manažer Focus Agency, s.r.o.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch)