Svátek má: Libor

Regiony

Velikost textu:

O první dubnové sobotě uklidíme Česko i v Jičíně

O první dubnové sobotě uklidíme Česko i v Jičíně

V sobotu 6. dubna nastane velký úklid. Dobrovolníci vyrazí do ulic a v rámci celostátní akce Ukliďme svět, ukliďme Česko zvelebí vybraná veřejná prostranství. V Jičíně se tato akce již stala vyzkoušenou tradicí.

Ilustrační foto
22. března 2019 - 08:00

Ruku k dílu může přiložit každý. Setkání dobrovolníků se uskuteční na stejných místech jako loni, tedy na parkovišti před Maxihitem, u Centra přírodních věd – Hvězdárny Jičín, u Šibeňáku (stavidla) a také ve Valdštejnské lodžii. Začíná se v 8:30. Chcete-li uspořádat vlastní uklízecí četu, určitě nám o tom dejte vědět. Informoval  MěÚ Jičín.

Stejně jako loni budou ve městě rozmístěny kontejnery pro jarní úklid v domácnostech. Ale pozor! Do těchto kontejnerů, prosíme, rozhodně nevhazujte nebezpečný odpad, elektrozařízení, pneumatiky, papír, plasty, sklo nebo použitelný textil. Tento odpad je totiž nezbytné třídit. Po městě jsou proto celoročně rozmístěny specializované odpadní nádoby, a co se týká nebezpečného odpadu, ten lze odevzdávat ve sběrném dvoře v Konecchlumského ulici, který bude mimořádně otevřen od 8 do 14 hodin. Standardní sobotní provozní doba je do 12 hodin. Během pracovního týdne je sběrný dvůr v pondělí, ve středu a v pátek otevřen od 7 do 15 hodin a v úterý a ve čtvrtek od 7 do 16 hodin.

Do celostátní iniciativy se každoročně zapojí řada měst a obcí v České republice. V určený den do ulic vyjde téměř sto tisíc dobrovolníků, vybavených pracovními rukavicemi, odpadními pytli či nádobami a hlavně odhodláním zlepšit prostředí, kde žijeme. Akce probíhá přes lokální spoluorganizátory, kteří se stanou „styčnými důstojníky“ pro koordinaci dobrovolníků. Základní motto této akce, která vychází z mezinárodního formátu, totiž je, že kdo uklízí, ten nedělá nepořádek. Proto obzvláště uvítáme mladé účastníky, kteří se na nepořádek v ulicích jistě začnou dívat jinýma očima.


V Jičíně se do akce zapojí tradičně několik desítek dobrovolníků. Pravidelně se jí účastní i představitelé města. V loňském roce se starosta JUDr. Jan Malý a místostarosta Ing. Jan Jiřička zaměřili na oblast Šibeňáku. Mezi dobrovolníky nechybí také zástupci odborů městského úřadu, kteří jednak aktivně uklízí, jednak fungují jako koordinátoři prací. Děkujeme rovněž jičínskému skautskému středisku, Lepařovu gymnáziu, hvězdárně a mnoha dalším dobrovolníkům, od nichž máme zprávy, že se akce zúčastní. Celá akce probíhá v součinnosti s Technickými službami města Jičína.

„Jaro je časem, kdy se příroda probouzí a kdy vidíme život všude kolem nás. Avšak jaro nám také ukazuje nepořádek, který my lidé během zimy způsobíme. Jsem rád za činnost Technických služeb města Jičína, které o vzhled města pečují, přesto si myslím, že alespoň jeden den v roce bychom se měli na úklidu veřejných ploch podílet všichni. Jde přece o prostor, kde žijeme, a tak bychom měli vzít na vědomí, kolik úsilí je potřeba na to udržet ho čisté,“ uvedl místostarosta Ing. Jan Jiřička, který má životní prostředí a ekologii v gesci.  

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.mp)