Svátek má: Bořek

Regiony

Velikost textu:

Od pondělí jezdí hradecká MHD v prázdninovém režimu

Od pondělí jezdí hradecká MHD v prázdninovém režimu

Vzhledem k opatřením, která nastavila vláda v souvislosti s šířením koronaviru, omezuje svůj provoz i hradecká městská hromadná doprava.

Ilustrační foto
23. března 2020 - 08:00

Reaguje tak na pokles zájmu o veřejnou dopravu v době, kdy se pohyb lidí ve městě omezil v podstatě na minimum. Od příštího týdne budou hradecké autobusy a trolejbusy jezdit podle prázdninového jízdního řádu.

Nařízení vlády o povinném zakrývání nosu a úst rouškou, šálou nebo šátkem je platné i pro MHD. „Chtěli jsme obyvatelům ve městě nabídnout dostatek spojů, aby se jich ve vozech koncentrovalo co nejméně. Ten zájem je však v těchto dnech skutečně minimální, jezdí pouze jednotlivci, což je velmi neefektivní a zbytečné. Prázdninový režim je dostatečný pro všechny, kteří MHD potřebují. Jsme přesvědčeni, že při současném zájmu o veřejnou dopravu bude ve vozech stále dostatek místa pro bezpečné rozestupy mezi cestujícími,“ vysvětluje Věra Pourová, náměstkyně primátora Hradce Králové pro oblast městského majetku. Od pondělí 23. března tak bude v jízdních řádech v pracovních dnech v platnosti druhý sloupec nazvaný „Pracovní den - omezení dopravy MHD“.

Přechod na prázdninové jízdní řády umožní další prostor a čas pro důkladnou hygienu a dezinfekci vozů MHD. To dopravní podnik zavedl již před několika týdny, nyní to ale bude o něco jednodušší, vozů bude v ulicích města méně.

Stovky bavlněných roušek dostanou hradečtí senioři a školy

„Pro nás je důležité chránit i naše řidiče. Od soboty byl zrušený nástup a výstup cestujících předními dveřmi, samozřejmě s výjimkou zrakově postižených. Dočasně je zrušený i prodej jízdenek u řidiče, současně je prostor u kabiny od pasažérů oddělen bezpečnostní páskou, aby lidé zbytečně nevstupovali do těsné blízkosti řidiče,“ říká Zdeněk Abraham, ředitel hradeckého dopravního podniku. „Prázdninový jízdní řád nám zároveň uleví i ve směnách řidičů, v porovnání s běžným provozem „ušetříme“ 25 až 30 řidičů, kteří si budou moci dobrat loňskou dovolenou, hlavně však nebudou tolik v kontaktu s veřejností,“ dodává Abraham.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Kateřina Šmídová, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mmhk)