Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Okrádali seniory, vloudili se do obydlí prý s výhodnou nabídkou…

Okrádali seniory, vloudili se do obydlí prý s výhodnou nabídkou…

Vrchní komisař služby kriminální policie a vyšetřování královéhradeckého krajského ředitelství obvinil v těchto dnech 47letého cizince a 43letého muže z Prahy z přečinu krádeže a podvodu, staršího z dvojice navíc z porušování domovní svobody.

Nabízené zboží
8. prosince 2018 - 08:00

Tito muži nejsou policii neznámí, v minulosti již byli opakovaně řešeni a potrestáni za majetkovou trestnou činnost.
 
Podle obvinění v červnu 2018 oslovili na Nechanicku 60 letého muže, kterému nabízeli k prodeji zboží, přičemž jej přesvědčili, že prodej uskuteční v jeho bydlišti, s čímž poškozený souhlasil. Poté, co důvěřivého muže doprovodili nabízené zboží seniorůmk němu domů a on je vpustil dovnitř, nabídli mu nářadí a hodinky za 18 tisíc korun. Poté co jim muž vydal finanční obnos ve výši 13 tisíc korun, požadovali  další peníze, což odmítl a naopak se chystal přivolat policii. Mladší z podezřelé dvojice zareagoval tak, že poškozenému vytrhl mobilní telefon z ruky a dům se společníkem záhy opustil. Před odchodem však v chodbě odcizili motorovou pilu zn. Husqvarna.

Dále je staršímu z nich kladeno za vinu, že v říjnu 2018 vstoupil s dalším mužem na Sokolovsku do domu 86 letého seniora, kterému nabízeli k prodeji zboží, přičemž mu v nestřeženém okamžiku odcizili obálku s finanční hotovostí ve výši 25 tisíc korun. Ke třetímu případu došlo v říjnu 2018 na Rychnovsku, kde měl opět starší z mužů 89 letému seniorovi odcizit finanční hotovost ve výši přes 80 tisíc korun (více v článku „Senior přišel o své úspory“

Při objasňování výše uvedených skutků  vycházeli kriminalisté rovněž z odborného vyjádření z oboru kriminalistika, odvětví genetika a daktyloskopie.Na případu dále intenzivně policisté pracují a výčet trestné činnosti tak nemusí být konečný. V rámci tohoto případu krajští kriminalisté úzce spolupracují s kolegy ze Sokolova a Rychnova nad Kněžnou, kterým patří velký podíl na objasnění této věci.

Dnešního dne bylo soudem rozhodnuto o vazebním stíhání staršího z mužů, mladší je stíhán na svobodě. V případě prokázání viny a odsouzení staršímu muži hrozí 5 let a mladšímu 3 roky trestu odnětí svobody.
 
Na závěr důrazně policisté varují nejen seniory, aby do svého obydlí pouštěli jen osoby, které dobře znají. V případě "pouliční" nabídky ať již velmi levného, nebo naopak nezvykle drahého zboží byli velmi, ale velmi ostražití! Může se jednat o záminku o vniknutí do obydlí a odhalení skrýše leckdy i celoživotních úspor.

Královéhradeckénovinky.cz informoval mjr. Bc. Jan Čížkovský, tiskový mluvčí KŘP Královéhradeckého kraje.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:KŘP KHK)