Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

Pacient je po přeložení z vrtulníku na pohotovosti za minutu a půl

Pacient je po přeložení z vrtulníku na pohotovosti za  minutu a půl

Senátoři přihlíželi na heliportu Fakultní nemocnice v Hradci Králové simulované záchranářské akci.

Simulovaná záchranářská akce
13.květen 2017 - 08:00

Součástí programu výjezdního zasedání Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR byla ukázka předání nemocného na urgentní příjem.

„V nemocnici máme funkční a efektivní systém a díky dokonalé koordinaci se Zdravotnickou záchranou službou se pacient dostává z vrtulníku na emergenci do minuty a půl,“ říká prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc., senátor a lékařský náměstek Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Senátoři se ve čtvrtek seznámili s chodem a prostorami Fakultní nemocnice v Hradci Králové, odkud pokračovali do Domova důchodců u Biřičky. V pátek se věnovali odborným seminářům a programu na letišti v Hradci Králové, kde proběhla helicopter show. 

Na střeše Fakultní nemocnice v Hradci Králové demonstrovali záchranáři rychlý a sofistikovaný zásah, kdy se po přeložení nemocného přemístí vrtulník za trvalého chodu motoru ze střešního heliportu na heliport hlavní, kde je doplněno palivo. Ihned po předání pacienta za ním sanitkou přijíždí i záchranný tým. Vrtulník je tedy okamžitě připraven k dalšímu vzletu, čímž se ušetří náklady na jeden letový cyklus a cenné minuty pro dalšího potřebného pacienta.


„Používáme menší vrtulníky do 3,5 tuny, takže s nimi můžeme přistávat přímo na střeše nemocnice. Těžší vrtulníky by museli přistávat na hlavním heliportu na zemi, pacient by musel být překládán do sanitky a časově by se na tom tratilo nejméně 10 minut,“ říká MUDr. Jiří Mašek, ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

V rámci ekonomických úspor se na legislativní úrovni uvažovalo o výměně menších vrtulníků za těžší vojenské, pro něž jsou však nemocniční heliporty uzpůsobeny pouze v Praze a v Brně. Kralovehradeckenovinky.cz  informovala Jana Kittová za Navimedia s.r.o.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:navimedia)