Svátek má: Jarmil

Regiony

Velikost textu:

Pan Gunter Demnig zasadil do jičínské dlažby osm Stolpersteine

Pan Gunter Demnig zasadil do jičínské dlažby osm Stolpersteine

Na Žižkově náměstí před domem čp. 6 se od soboty 7. září 2019 leskne osm nových „dlaždic“. Jedná se o Stolpersteine, Kameny zmizelých.

Pan Gunter Demnig usazuje Stolpersteine
11. září 2019 - 08:00

Kameny zmizelých připomínají členy rodiny Steinerových, kteří byli v době Protektorátu Čechy a Morava odvezeni a zavražděni nacistickým režimem. Smutnou připomínku do jičínské dlažby zasadil sám Gunter Demnig, otec myšlenky Kamenů zmizelých. Přítomni byli také členové rodiny Wienerových, kteří jsou příbuznými Steinerových, a místostarosta města Mgr. Petr Hamáček, jenž byl od počátku velkým podporovatelem umístění Stolpersteine v Jičíně.

„Připomínáme si dobu, kdy se běžně stávalo, že lidé byli potrestáni ne za to, co udělali, ale za to, jak se narodili a kým byli,“ uvedl Charles N. Wiener.

„Jsem rád, že se Jičín zapojuje mezi města s Kameny zmizelých. Dnes se stáváme součástí velké sítě. Čím více si budeme připomínat, že hrůzy se skutečně děly, tím více zajistíme, aby se už neopakovaly,“ sdělil místostarosta Petr Hamáček.

Umístění osmi Kamenů zmizelých v Jičíně začalo z iniciativy Veřejně prospěšného spolku na podporu osob dotčených Holokaustem z.s. Jeho zástupci se obrátili na město s žádostí o umístění kamenů. Rada města ideu podpořila. Osmice nezůstane v Jičíně dlouho osamocená. Brzy budou před dům na Valdštejnově náměstí čp. 93 zasazeny tři Kameny zmizelých, připomínajících nacisty zavražděnou rodinu Hahnových.


Dlažba v sobotu chvíli vzdorovala, avšak pan Demnig využil svých zkušeností a kameny umístil tak, aby do chodníkového vzoru na Žižkově náměstí plně pasovaly. Když se vrátíme do historie, první kámen pan Demnig usadil dne 16. prosince 1992. Těžko říct, zda tehdy dokázal odhadnout, jakých rozměrů jeho nápad dosáhne. Stolpersteine dnes najdeme ve spoustě evropských měst a do konce roku 2018 jich bylo usazeno na 67 tisíc. Od roku 2008 jsou umisťovány také v České republice.  V češtině pro ně bývá používán neoficiální a nepřesný název Kameny zmizelých. Faktem je, že německé slovo Stolperstein je obtížné přeložit doslovně. Asi nejpřesnější význam lze hledat někde mezi frázemi „kameny, o které je třeba klopýtnout“ a „kameny, o které se má zakopnout“. Ne však doslovně, nýbrž pohledem a myšlenkou. V Jičíně si kolemjdoucí snad vzpomenou na jičínskou rodinu, která byla násilím odvedena do koncentračního tábora Terezín a v roce 1943 byla zavražděna v Osvětimi.

Gunter Demnig je německý umělec, který vešel ve známost zejména svým projektem Stolpersteine – v jehož rámci jsou po celé Evropě pokládány tak zvané „stolpersteine“ – alternativně česky i „kameny zmizelých“.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Jan Jireš, tiskový mluvčí Městského úřadu Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:měú)