Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Pepina a Bob mají nové sousedy

Pepina a Bob mají nové sousedy

K daňkům se nastěhovali mufloni, lesy mají další magnet. Městské lesy mají další atrakci pro návštěvníky – dvě muflonky a jednoho muflona.

U krmelce
25.leden 2016 - 10:00
Spolu s daňky obývají oboru v těsné blízkosti výběhu populárních divočáků Pepiny a Boba. Návštěvníci tak mohou v lesích města sledovat už tři druhy zvěře.  

„O pozorování divočáků i daňků je velký zájem, tak jsme se rozhodli tuto možnost rozšířit ještě o muflony. Ty lze pozorovat v oboře, kde žijí spolu se sedmi daňky,“ uvedl ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové Milan Zerzán.

Pozorování daňků a muflonů komplikuje množství přirozeného krytu, ten však lesníci v oboře nechali záměrně. Jejich snahou totiž bylo zajistit zvěři co nejpřirozenější prostředí. Návštěvníci proto musí být trpěliví, a pokud zvěř po příchodu k výběhu hned neuvidí, chvíli počkat až se z hustého porostu uprostřed obory stáhne ke žlabům stojícím před pozorovatelnami.


Muflonky dělají společnost daňkům od poloviny prosince, „ženich“ za nimi přicestoval později, 19. ledna. Transport muflonů do obory nebyl jednoduchý, protože zvířata musela cestovat v bedně při vědomí. Uspání muflonů je totiž problematické a nebezpečné. Už s dvojicí muflonek z chovu poblíž Jaroměře si lesníci užili své.

„Když jsme je přivezli, tak se jim z bedny ven moc nechtělo. Nakonec jsme jednu museli vynést ven v náručí, druhá pak už vyskočila sama,“ přiblížila trable Aneta Bůžková z Městských lesů Hradec Králové. Ještě náročnější to bylo s muflonem pocházejícím ze soukromého chovu nedaleko Dvora Králové nad Labem. Jeho majitel mu říkal Bertík, protože už od mala to prý byl takový čert, což ukázal i při přepravě do nového domova. „Když jsme pro něj přijeli, byl už odchycen v bedně a stačilo ho jen přesvědčit, aby si vlezl do té naší. Co zprvu vypadalo snadno, se ukázalo jako problém, protože beranovi se rozhodně nikam nechtělo. Přemlouvání nepomohlo, nakonec jsme ho přesvědčili až pomocí kbelíku,“ doplnila další zážitky z transportu Aneta Bůžková. Během několika dnů si Bertík na nové prostředí zvykl a po oboře se už pohybuje ve společnosti „starousedlíků“.    

Mufloni s daňky obývají výběh o rozloze zhruba jeden a čtvrt hektaru, který lesníci začali v sousedství obory s divočáky budovat vloni na jaře. Tehdy obnovili dřevěný objekt zásobníku na krmivo, pozemek následně oplotili a postavili žlaby i pozorovatelny, z nichž mohou výletníci zvěř pozorovat. Obory se zvěří se nacházejí nedaleko lesní cesty Hradečnice zhruba 800 metrů za hájovnou U Dvou šraňků směrem na Bělečko.

Mufloni pocházející z Přední Asie se v české přírodě sice vyskytují, v lesích města Hradec Králové však volně nežijí. Kralovehradeckenovinky.cz informovala Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:mmhk)