Svátek má: Kristýna

Regiony

Velikost textu:

Počty Čechů nakažených klíšťovou encefalitidou vzrostly

Počty Čechů nakažených klíšťovou encefalitidou vzrostly

Počty Čechů nakažených klíšťovou encefalitidou meziročně vzrostly o 25 %, v Královéhradeckém kraji dokonce o 1/3.

Ilustrační foto
20. října 2018 - 08:00

Lidí nakažených klíšťovou encefalitidou stále přibývá – aktuální data ukazují, že do konce září došlo k meziročnímu nárůstu o čtvrtinu. Letos bylo hlášeno už 540 případů , zatímco o rok dříve to bylo 431. Je tedy možné očekávat, že celková čísla nemocných klíšťovou encefalitidou budou opět vyšší než v roce předchozím. Pro prevenci v podobě očkování je podzim vhodná doba.

„Podle dosavadního vývoje klíšťové sezóny je zjevné, že pokud jde o počty nakažených klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou, spějeme k jednomu z nejhorších roků za poslední dekádu. Zatímco vloni přibyly případy především na podzim, letošní nepříznivá situace s vysokým počtem infekcí a hospitalizací je zřejmá už od jara,“ uvádí docent MUDr. Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

„Případy klíšťové encefalitidy se letos vyskytly již ve všech krajích ČR. S výjimkou Libereckého, Královéhradeckého a Karlovarského kraje jde přitom ve všech regionech o desítky případů. Nejvyšší výskyt nakažených je hlášený z Jihočeského kraje, tradičně druhou Vysočinu však odsunul na třetí místo Jihomoravský kraj. 28 případů klíšťové encefalitidy bylo hlášeno i z Prahy,“ doplňuje doc. Maďar.

„Zvýšenou aktivitu klíšťat lze očekávat až dokud vnější teplota neklesne pod 5 stupňů,“ shrnuje Rastislav Maďar a dodává: „Díky mírným zimám tak není výjimkou, že aktivita klíšťat trvá až do listopadu. Významným faktorem přenosu nemocí je časový interval, po který klíště zůstane přisáté. Zatímco k přenosu lymeské borreliózy dochází až po 24 hodinách, k nákaze virem klíšťové encefalitidy stačí přisátí trvající pouhé dvě hodiny. Nakaženi klíšťovou encefalitidou tedy můžeme být ještě před návratem z procházky nebo výletu – nejúčinnější prevencí tak zůstává očkování.“

Co je klíšťová encefalitida – nenechte se uchlácholit zmizením prvních příznaků. Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené nejčastěji přisátím infikovaného klíštěte. K nákaze může dojít i konzumací nepasterizovaného (tepelně neupraveného) mléka, které pochází od nakažených zvířat, a výrobků z něho vyrobených. Tento přenos je však v ČR méně častý. První fáze onemocnění připomíná chřipku a projevuje se bolestí svalů, slabostí a zvýšenou teplotou. Po ústupu obtíží a několika dnech „klidové fáze“ nastává druhé stadium onemocnění, pro které jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení. Komplikace v podobě obrny horních končetin, postižení nervů či poruch sluchu ztěžují rekonvalescenci a pacientům velmi znepříjemňují každodenní život.

Co je lymeská borrelióza – červená skvrna se objevit nemusí. Lymeská borrelióza, kterou u nás v roce 2017 onemocnělo téměř 4 000 lidí , má též vícefázový průběh. V rané fázi, tj. během několika dní až tří týdnů po přisátí nakaženého klíštěte, trpí pacienti únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou. Typická červená skvrna, která může mít vybledlý střed, se objevuje pouze u poloviny nakažených. V druhé fázi borreliózy mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Třetí stadium může přijít až po několika letech od nákazy.


Léčba – bakterie vs. viry. Vzhledem k odlišnému původu nemocí se léčba různí. Borreliózu, která je způsobena bakteriemi, lze úspěšně léčit antibiotiky a při včasné léčbě zůstávají pacienti zcela bez následků. U klíšťové encefalitidy vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, antibiotika žádný efekt nemají. Léčba se proto zaměřuje výhradně na tlumení projevů nemoci (horečka, bolest, zvracení, zmírnění otoku mozku). S původcem nákazy si musí poradit organismus sám – ne vždy je ale tento boj úspěšný. Následkem infekce tak může být trvalá invalidita, nebo dokonce smrt.  

Zdravotnický holding přivádí do nemocnic další personál z ciziny

Na rozdíl od borreliózy existuje u klíšťové encefalitidy očkování, které je nejúčinnější prevencí. Není přitom žádné období, kdy by bylo očkování nevhodné. Zatímco na jaře a v létě je vhodné tzv. zrychlené očkovací schéma, v chladnějších měsících, kdy jsou klíšťata méně aktivní, odborníci doporučují klasické očkovací schéma. Doma mezi jednotlivými dávkami je při něm delší, než je tomu v měsících s vysokou aktivitou klíšťat. Důležité je nezapomenout na pravidelné přeočkování. Dospělí i děti se mohou nechat očkovat u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 800 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun ročně.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Eva Kloučková za Focus Agency, s.r.o.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch)