Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Policisté varují: Pozor na střety se zvěří!

Policisté varují: Pozor na střety se zvěří!

Od pátku 2.11. do neděle 4.11.2018 šetřili policisté v Královéhradeckém kraji celkem 35 dopravních nehod a havárií.

Střet s divočákem
8. listopadu 2018 - 08:00

Mezi nejčastější příčiny patřil v 7 případech střet se zvěří, což znamená, že takto „boural“ každý pátý řidič. I když se zmíněné nehody (střety se zvěří) obešly bez zranění osob, škody přesáhly částku 320 tisíc korun. Pokud porovnáme období od ledna do října roku 2018 s rokem předcházejícím, zjistíme, že počet těchto nehod navíc mírně stoupl, stejně jako jejich podíl na celkové nehodovosti.

A jaké jsou příčiny nehod za účasti zvěře? Může se jednat o nepřiměřenou rychlost, nepozornost řidiče, vliv klimatických podmínek, sníženou viditelnost nebo migraci zvěře. Řidiči by proto měli dbát při jízdě zvýšené opatrnosti především v rizikových úsecích, kde je předpoklad výskytu zvěře, v lesních úsecích a tam, kde je úsek například označen dopravním značením. Rovněž by měli snížit rychlost jízdy, sledovat dopravní značky a reagovat na sníženou viditelnost v důsledku střídání denní a noční doby nebo mlhavého počasí, zejména v podzimním období. Aktivita zvěře rovněž bývá vyšší  v obdobích při východu a západu slunce.


Pokud se však přesto za volantem setkáte s obdobnou situací a střetu se zvěří  již nebudete moci zabránit, doporučují policisté držet pevně volant, brzdit a udržovat vůz ve směru jízdy. Nedoporučuje se naopak měnit směr jízdy a zvěři se vyhýbat, neboť se může stát, že ohrozíte další účastníky silničního provozu a způsobíte tak například střet s protijedoucím vozidlem.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala por. Mgr. Lenka Burýšková, komisař, Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:pčr)