Svátek má: Leona

Regiony

Velikost textu:

Pravidla pro pouliční umění se v Jičíně mírně zpřísnila

Pravidla pro pouliční umění se v Jičíně mírně zpřísnila

Rada města schválila nová pravidla pro provozování pouličního umění. Převážně se jedná o hudební produkci, takzvaný busking.

Jičín
29. prosince 2022 - 08:00

Původní pravidla byla schválena v roce 2020, praxe však ukázala, že je nutná úprava, aby umění nebylo obtěžující pro obyvatele a návštěvníky města Jičína. Už pravidla z roku 2020 zavedla povinnost akreditace, již si pouliční umělec zajišťuje přes Městské informační centrum. Novinkou však je, že informační centrum se může ohlédnout na negativní zkušenost s daným umělcem a jeho produkcí, přičemž v takovém případě může akreditaci neudělit. Pravidla z roku 2020 také stanovovala, že platnost akreditace je na 2 hodiny a po uplynutí doby musí zájemce žádat o novou. Novinkou však je, že každý busker tak může učinit maximálně dvakrát během jednoho týdne. Další novou věcí v pravidlech je ustanovení, že akreditaci kontrolují zaměstnanci Městské policie Jičín, a pakliže ji umělec nemá či je-li již prošlá, pak ho mohou vykázat.

Pravidla stanovují lokality, kde pouliční umění může probíhat. Jsou to oblasti u Valdické brány a střední část Valdštejnova náměstí. Nynější úprava do vyjmenovaných lokalit nezasahuje, zůstávají stejné jako v roce 2020. Aktualizovaná pravidla budou platná pro rok 2023 a v podzimním období budou opět vyhodnocena.   Pravidla schválená v roce 2020 jsou výrazným přínosem pro oživení veřejných prostranství, jak je však zcela běžné, život a praxe přinesly nutnost úpravy těchto regulí. Hudba do veřejných prostranství patří a busking je obvyklou záležitostí ve všech městech. I když je obvykle spojován s hudební produkcí, busking může obsahovat i divadelní či artistická čísla. Ačkoliv jde o moderní pojmenování, historie buskingu v evropských městech je ve skutečnosti prastará.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%