Svátek má: Lukáš

Regiony

Velikost textu:

Před 160 lety se narodil starosta Hradce Králové František Ulrich

Před 160 lety se narodil starosta Hradce Králové František Ulrich

Na letošní rok připadne několik kulatých výročí života dr. Františka Ulricha, jednoho z nejvýznamnějších starostů v dějinách Hradce Králové.

František Ulrich
8. února 2019 - 08:00

Narodil se 6. února 1859, tedy přesně před 160 lety, 18. května to bude 80 let od jeho úmrtí. Funkci starosty města na soutoku Labe a Orlice vykonával od roku 1895 a letos tomu bude devadesát let, kdy své působení na radnici po téměř 35 letech ukončil.

„Bezesporu jde o jednu z nejvýznamnějších postav novodobých dějin našeho města. Při této příležitosti město na jeho osobnost upozorní výroční edicí stříbrné pamětní medaile, kterou symbolicky dostávají noví občánci města. Na jedné její straně bude právě připomenutí dr. Ulricha," říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Po roce 1989 se osobnosti Františka Ulricha znovu dostalo čestného místa v hradecké historii. Na mapě města je opět Ulrichovo náměstí a v říjnu roku 1990 zde byla ve vestibulu tehdejšího sídla hradeckého městského úřadu slavnostně odhalena Ulrichova busta od sochaře Karla Samohrda.

„Město si svého výjimečného starosty samozřejmě velice váží. Jeho jméno a podobu nese výroční cena města Hradce Králové, která se od roku 1998 uděluje za významné nebo celoživotní dílo kulturního, vědeckého, sportovního nebo společenského významu," doplňuje primátor.


Veřejnosti město osobnost starosty Ulricha představí také seriálem článků ve zpravodaji Radnice, kde se lidé dozví celou řadu zajímavých informací z jeho pracovního i soukromého života.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Petr Vinklář, tiskový mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mmhk)