Svátek má: Lukáš

Regiony

Velikost textu:

Při opravách po kalamitě Benjamin pomáhal energetikům i vrtulník

Při opravách po kalamitě Benjamin pomáhal energetikům i vrtulník

Sněhová kalamita Benjamin v lednu letošního roku  způsobila desítky poruch na vedeních vysokého a nízkého napětí.

Energetici usazují sloupy vedení vysokého napětí vrtulníkem
9. února 2019 - 08:00

Těžký a nedostupný terén na Semilsku v lokalitě Paseky nad Jizerou neumožnil těžké technice přístup k opravě vedení vysokého napětí 35 kV, které bylo poškozeno pádem vzrostlého stromu do vedení. Proto technici Skupiny ČEZ zajistili osazení tří betonových sloupů pomocí letecké techniky.

Sněhová kalamita Benjamin v lednu letošního roku  způsobila desítky poruch na vedeních vysokého a nízkého napětí, vlivem těžkého mokrého sněhu padaly stromy a větve do vedení a na mnoha místech se naši technici doslova prořezávali k jednotlivým poruchám. K těm nejpostiženějším oblastem patřilo i Semilsko, kde byl vyhlášen kalamitní stav. Poruchy byly odstraněny, dodávka elektřiny obnovena.

Na několika místech v nepřístupném terénu však práce pokračují. Bez napětí zůstaly dvě trafostanice, které jsou nyní napájeny z náhradních zdrojů. K obnově dodávky bylo  třeba vyměnit příhradový stožár , který byl poničen silným větrem.

Klimatické podmínky, závěje sněhu, popadané stromy a nepřístupný horský terén neumožnil technikům přístup k poškozenému stožáru tak, aby provedli jeho výměnu. Do kopcovitého  terénu na území Krkonošského národního parku se technici dostávají jen velmi obtížně a usadit sloupy pomocí jeřábu tak bylo zcela nemožné.

Z tohoto důvodu byla oprava rozdělena na dvě etapy. V první etapě se provedla demontáž poškozeného stožáru, místo kterého se usadily do připravených pouzder tři betonové sloupy, na které budou nataženy vodiče. Tyto práce musely být provedeny za pomoci vrtulníku.

Obyvatelům Pasek nad Jizerou se tak naskytla unikátní podívaná. Za poměrně jasného mrazivého dne se hned třikrát vydal vrtulník se svým nákladem – betonovým sloupem na místo určení, aby sloupy usadil do připravených pouzder..


Vrtulník měl za úkol přemístit celkem 3 sloupy a odnést stožár vedení vysokého napětí poškozeného větrnou a sněhovou kalamitou Benjamin.

Betonový sloup je vysoký 12 metrů a váží 1 820 kilogramů, pro obří vrtulník to však byla hračka. Obří stroj ho přesně umístil do předem připravených, zabetonovaných pouzder, kde ho technici okamžitě ukotvili připravenými klíny.

Podívaná to byla  velmi zajímavá a všem, kteří jsou přímo pod vrtulníkem, patří obdiv.

V druhé etapě opravy,  v letních měsících, dojde k výměně za nový stožár vysokého napětí a vedení bude uvedeno do původního stavu. Oblast patří již do Krkonošského národního parku, proto veškeré  práce podléhají přísným pravidlům,  která chrání přírodu.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Šárka Lapáčková Beránková, regionální manažer komunikace a tiskový mluvčí ČEZ, a. s. Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)