Svátek má: Stanislava

Regiony

Velikost textu:

První Simulační centrum pro mimotělní oběh a terapii ECMO

První Simulační centrum pro mimotělní oběh a terapii ECMO

Lékařská fakulta v Hradci Králové otevřela první Simulační centrum pro mimotělní oběh a terapii ECMO v České republice.

Centrum pro mimotělní oběh a terapii ECMO
18. května 2023 - 08:00

Nové Simulační centrum Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové pomůže zvýšit kvalitu a bezpečnost postupů při srdečních operacích a rozšířit přístup k moderním terapiím, jakými jsou mechanické srdeční podpory a terapie ECMO .

Realizace ojedinělého projektu byla možná jen díky úzké spolupráci Kardiochirurgické kliniky Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Hradci Králové, špičkového klinického a výzkumného pracoviště, představované v tomto případě především Oddělením mimotělního oběhu a podpůrných systémů, se společností Medtronic, světovým lídrem v oblasti medicínských technologií.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo ve spolupráci s firmou Medtronic a Fakultní nemocnicí otevřít toto vysoce specializované centrum. Doškolování odborníků i výuka studentů vyžaduje moderní a stále sofistikovanější metody. Simulace fyziologických nebo patologické stavů a kritických situací pomáhají bezpečným způsobem při nácviku jednotlivých terapeutických postupů. Tyto výukové metody jsou dnes využívány stále častěji a ukazují jasný trend do budoucna.“ řekl prof. MUDr. Jiří Manďák, Ph.D., děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Je pro nás obrovskou ctí, že otevíráme toto Simulační centrum jako první v zemi a významně tak rozšiřujeme možnosti vzdělávání a přístupu k moderní léčbě. Význam tohoto Simulačního centra daleko přesahuje naši regionální působnost a má zásadní celonárodní, ba přímo přeshraniční význam. Očekáváme, že ho budou využívat nejen zájemci z České republiky, ale i ze zahraničí,“ uvedl k otevření ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. Aleš Herman, Ph.D. Současně také poděkoval zaměstnancům i externím partnerům, kteří se na zřízení centra podíleli.

Právě rozšíření možností edukace a zvyšovaní kvalifikace pro odbornou veřejnost a studenty lékařských oborů bylo hlavním motivem založení tohoto Simulačního centra. Podobně vybavené centrum zatím fungovalo nejblíže v Berlíně. Jsem proto přesvědčen, že o naše centrum bude mezi odbornou veřejností zájem a plánujeme také další rozšiřování nabídky pořádaných kurzů.” říká Martin Volt, vedoucí Oddělení mimotělního oběhu a podpůrných systémů Kardiochirurgické kliniky LF a FN v Hradci Králové.

Vybavení nového Simulačního centra umožňuje simulovat vitální funkce pacienta před, během a po srdeční operaci, nacvičovat jednotlivé kroky vedení operace, zapojování a řízení jednotlivých přístrojů a současně vyhodnocovat správnost a kvalitu jednotlivých úkonů bez rizika ohrožení pacienta. Významně se tím zvyšuje bezpečnost operací skutečných pacientů.

Jedním z faktorů, který umožnil vybudování Simulačního centra v Hradci Králové, byla spolupráce se společností Medtronic, jednou z předních světovým firem v oblasti medicínských technologií. „Naším posláním je rozšiřovat dostupnost moderní léčby, proto aktivně podporujeme edukační možnosti napříč celou Českou republikou. Jsme rádi, že i díky otevření prvního Simulačního centra umožníme přístup k moderní léčbě většímu počtu nejen českých pacientů. Do celého projektu přinášíme naše zkušenosti, expertízu a know-how v oblasti moderních medicínských technologií, které nám umožňují přispívat k efektivnějším léčebným výsledkům a každým rokem léčit více než 76 000 000 lidí na celém světě.“ uvedl Michal Vondraš, ředitel české pobočky společnosti Medtronic.

Možnost seznámit se s provozem centra bude mít odborná i laická veřejnost ve čtvrtek 18. května 2023, kdy se od 7:30 do 14:00 hodin uskuteční Den otevřených dveří. V provozu budou simulátory i další technologie, jejichž činnost budou připraveni komentovat odborníci z Kardiochirurgické kliniky LF a FN HK.

Nemocnice Hradec Králové začala nabízet kurzy první pomoci

Zájemci z řad odborné veřejnosti a studentů lékařských oborů se mohou hlásit o účast na kurzech. Kralovehradeckenovinky.cz informoval Bc. Jakub Sochor, mluvčí Fakultní nemocnice Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:fnhk)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%