Svátek má: Ingrid

Regiony

Velikost textu:

První výsledky: V Jičíně se daří snižovat spotřebu energií

První výsledky: V Jičíně se daří snižovat spotřebu energií

Jičín nezavede další opatření pro úsporu energií. Ta stávající zůstanou v platnosti. Rada města vzala na vědomí zprávu od Krizového řízení města Jičín. Současná opatření přinášejí pozitivní výsledky.

Ilustrační foto
17. ledna 2023 - 08:00

V příspěvkových organizacích a v budovách městského úřadu se daří se snižovat spotřebu energií. Jasně to vyplývá při porovnání spotřeb mezi roky 2021 a 2022. Srovnávání roků mezi sebou sice není zcela spolehlivé, a to především v případě spotřeby tepla, úspora energií je však velmi zřetelná. U řady příspěvkových organizací se pohybuje v řádu desítek procent. Například budova městského úřadu na Žižkově náměstí spotřebovala za říjen 2022 o 45 % méně energií než za říjen 2021. Za listopad je tento rozdíl 28 % a za prosinec 23 %, přitom prosinec 2022 byl velmi chladný. V případě budovy v ulici 17. listopadu (bývalý Aris) jsou tyto rozdíly 53 % za říjen, 52 % za listopad a 30 % za prosinec. Jako třetí příklad uveďme třeba ZŠ Železnická, kde jsou tyto rozdíly 42 % za říjen, 21 % za listopad a 13 % za prosinec. Jednotlivé organizace nelze porovnávat mezi sebou, jelikož každá z nich má specifické dispozice z hlediska služeb a budov.    

Za dobrými výsledky se skrývá velká míra zodpovědnosti a ochoty zaměstnanců města a také pochopení ze strany občanů. Jednotlivé organizace města a městský úřad mají vlastní interní směrnice a regulace, jimiž se pracovníci řídí, avšak v konečném důsledku jde o zodpovědný přístup každého jednotlivce. Je také zřejmé, že úspora energií byla možná, aniž by město muselo pozastavit služby pro občany, a jako příklad uveďme městský zimní stadion, který je i přes úsporná opatření v plném provozu. To samé platí třeba u divadla, biografu, knihovny či Aqua Centra.

Pravidla pro pouliční umění se v Jičíně mírně zpřísnila

Jičín se řídí heslem „S energiemi odpovědně“. Úsporná opatření byla zavedena na začátku podzimu 2022, kdy město Jičín postupovalo dle doporučení od Vlády ČR. Předtím krizová manažerka městského úřadu Mgr. Lenka Hřebíčková zkonzultovala možnosti úspor v jednotlivých příspěvkových organizacích, a tak opatření byla připravena na míru. Například v budovách městského úřadu byla snížena maximální teplota vytápění na 20 °C v kancelářích a na 18 °C stupňů na chodbách, dále bylo omezeno svícení v kancelářích. Na základních školách, v ZUŠ a v K-klubu například byla snížena teplota v učebnách na 20 až 21 °C a v tělocvičnách na 17 až 18 °C. Ve sportovních a kulturních zařízeních se přistoupilo k obdobném snížení teploty v šatnách a kancelářích. Ve sprchách v Aqua Centru byla snížena teplota vody a zkrácena doba toku, úspory se ale netýkaly samotného bazénu a dalších služeb. Na veřejných prostranstvích zhasla třetina lamp se sodíkovými výbojkami a již v říjnu se vypnuly fontány a kašny.   

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?