Svátek má: Olga

Regiony

Velikost textu:

Rekonstrukce památkově chráněných objektů budou pokračovat

Rekonstrukce památkově chráněných objektů budou pokračovat

Rada města Jičína doporučuje Zastupitelstvu města schválit aktualizaci programu regenerace Městské památkové rezervace Jičín pro roky 2020 až 2025.

Jičín, Valdštejnské náměstí
8. listopadu 2019 - 08:00

Rozsáhlé historické objekty vyžadují soustavnou údržbu spojenou s postupnou obnovou v rámci možností daného roku. Plán staví jako priority pokračování rekonstrukce Valdštejnského zámku, hledání využití jezuitské koleje a další rekonstruování Valdštejnské lodžie.

Plán nezapomíná také na měšťanské domy v památkové rezervaci. Například u objektu Valdštejnovo náměstí čp. 77, což je rohový dům u ulice Čelakovského, doporučuje rekonstrukci fasády; a obdobných úprav by se měly dočkat i další domy, které často jsou v soukromém vlastnictví. Zvláštní pozornost plán věnuje

„Regentskému domu“, čili domu Valdštejnovo náměstí čp. 2. Z původně menší investice se stal dlouhodobý záměr, protože objekt byl v mnohem horším stavu, než se před zahájením prací očekávalo. Plán předpokládá opravu krovu, výměnu střešní krytiny, opravu interiéru v 1. nadzemním a restaurování pilíře schodiště. V neposlední řadě se bude pokračovat v přestavbě střechy a vnitrobloku v domě Palackého čp. 73.   Plán se zabývá také kostelem sv. Jakuba Většího a kostelem sv. Ignáce z Loyoly. U prvního zmíněného, který stojí u Valdické brány, dožívá střecha. Vyžaduje rekonstrukci. Stejný problém má také druhý kostel, kde navíc plán zmiňuje restaurování hodinového stroje a opravu vnějšího pláště budovy.

Památkově chráněná je rovněž budova ZŠ 17. listopadu (Jedničky). Také zde je třeba provést rekonstrukci střechy. V plánu je dále přeuspořádání vnitřních dispozic tak, aby bylo možné využívat vstupy v jižním průčelí budovy.  

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Jan Jireš, tiskový mluvčí Městského úřadu Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)