Svátek má: Matěj

Regiony

Velikost textu:

Rekonstrukce Regionálního muzea a galerie v Jičíně, začala

Rekonstrukce Regionálního muzea a galerie v Jičíně, začala

Rekonstrukce muzejních prostor a vestavba výtahu do zámku v Jičíně začínají.

Jičínský zámek
23. ledna 2024 - 08:00

Symbolickým poklepáním na zkamenělou loděnku, která je nejstarším exponátem Regionálního muzea a galerie v Jičíně, začala celková rekonstrukce muzejních prostor. Do stavební akce jsou zahrnuty i rozsáhlé stavební úpravy Valdštejnského zámku, jenž po skončení prací bude opatřen výtahem a poprvé v historii bude bez bariér. Velkým lákadlem bude nová stálá expozice regionálního muzea, která hravou a interaktivní formou provede návštěvníka dějinami Jičínska od nejstarších dob. Chybět nebude ani ta nejdramatičtější historická událost – výbuch střelného prachu v zámku v roce 1620.

Rekonstrukci poklepáním zahájili starosta města Jičína Jan Malý, místostarosta Petr Hamáček, radní Královéhradeckého kraje Martina Berdychová, ředitel regionálního muzea Michal Babík a předseda představenstva stavební firmy BFK service a.s. Jiří Fořt. Faktické předání staveniště se uskuteční během února a práce potrvají přibližně dva roky. Už v září 2023 se muzeum uzavřelo, aby proběhlo velmi náročné vystěhování staré expozice.

„Poklepáním na loděnku byla zahájena významná spolupráce mezi Královéhradeckým krajem a městem Jičín, která přinese výrazné zhodnocení pro samotný zámek,“ uvedl starosta JUDr. Jan Malý.

„Poklepání loděnky je symbolické završení mnohaletého úsilí několika desítek lidí, které vedlo k zahájení přestavby zámku. Konečně budou Porotní sál i základní umělecká škola bezbariérově přístupné všem. Zahájení této stavby by nebylo možné bez provedené rekonstrukce zámku v letech 2017-2018. Chtěl bych popřát všem rekonstrukcí dotčeným pevné nervy, neboť následující měsíce pro ně budou velmi náročné,“ upozornil místostarosta Mgr. Petr Hamáček

„Jičínské muzeum se v době rekonstrukce neuzavírá – naopak se bude pokoušet zaujmout návštěvníky kvalitními výstavami v prostorách galerie.  Paralelně s tím se bude připravovat na realizaci nové stálé výstavní expozice, která by měla být inovativní a nadále interaktivní. Jsme moc rádi za spolupráci našeho muzea a Královéhradeckého kraje s městem Jičín,“ doplnil ředitel Regionálního muzea a galerie PhDr. Michal Babík. 
 
Rekonstrukce je společnou akcí města Jičína a Královéhradeckého kraje, který zřizuje Regionální muzeum a galerii coby příspěvkovou organizaci. Město Jičín je majitelem Valdštejnského zámku. Firma BFK service a.s. zvítězila ve veřejné zakázce s nabídkou ve výši 38 499 872,30 Kč bez DPH. Financování z rozpočtu města bude ve výši cca 28 milionů Kč, zbylou část bude financovat Královéhradecký kraj. Ten navíc bude financovat pořízení nové stálé expozice, což bude samostatná zakázka. Pro projekt modernizace se kraji podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

Část prací, která bude financována městem Jičín, spočívá v již zmíněné výstavbě výtahu a zřízení bezbariérového přístupu. Budou rovněž provedeny úpravy a rekonstrukce rozvodů ústředního topení v části zámku, zdravotně technických instalací a silnoproudých i slaboproudých rozvodů. Upraveny budou prostory související s vedením šachty výtahu. Stavebními pracemi bude zasaženo asi 40 procent zámeckých prostor, které Jičín pronajímá regionálnímu muzeu.

Rekonstrukce se výrazně dotkne Základní umělecké školy J. B. Foerstera a také Městského informačního centra Jičín. Bude také upraven režim univerzitní výuky. Všechny organizace se přizpůsobí stavebnímu ruchu. Stavební práce budou probíhat přes dvě turistické sezóny, což se na nich negativně projeví.Zámek na jičínském náměstí je chráněnou historickou památkou a součástí městské památkové rezervace. Původní sídlo stálo v místě již za doby Trčků z Lípy a mělo gotickou podobu. Renesanční přestavbu zajistil rod Smiřických. Jejich éra však byla zakončena závažnou krizí, která vedla k explozi střelného prachu v podzemí zámku. Po místních dramatických událostech a po bitvě na Bílé hoře se Jičín dostává do držby Albrechta z Valdštejna, v jehož době Jičínsko zaznamenalo jedinečný rozkvět. Valdštejnský zámek získal barokní přestavbu, tudíž lze říct, že dnešní památka v sobě spojuje tři významné evropské slohy.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
43%
Ne
transparent.gif transparent.gif
29%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%