Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Sokolové v Novém Hrádku pořádají slet

Sokolové v Novém Hrádku pořádají slet

Sokolové v Novém Hrádku pořádají slet, nebáli se ho jako jediní v republice uspořádat ani v roce 1939.

Sokolský slet 1939
12. června 2018 - 08:00

Poslední generálkou před konáním XVI. všesokolského sletu v Praze bude v sobotu 16. června župní slet v Novém Hrádku na Náchodsku. I když zdejší jednota nepatří v Královéhradeckém kraji k těm největším, má tady pořádání sletů téměř 90letou tradici. Letos na něm vystoupí 400 cvičenců.

První župní slet tady jednota uspořádala už 23. června 1929, veřejná cvičení se tu ale konala od roku 1898. Sokolové si v Novém Hrádku v roce 1924 dostavěli vlastníma rukama krásnou sokolovnu, která je dodnes jednou z dominant této podhorské obce. Sokolovna musela být v roce 1938 dána k dispozici československé armádě, která střežila státní hranici.

Přesto byl v roce 1939 zdejší jednotou uspořádán župní slet - jediný a poslední v okupované republice před druhou světovou válkou. „Konal se pod dozorem německých orgánů, kdy se žádné a daleko větší jednoty už neodvážily slet uspořádat. Sokolský průvod byl zakázán, přesto obcí prošel, ale bez praporů a doprovodné hudby,“ říká Jiří Hlaváček, místostarosta T. J. Sokol Nový Hrádek.

V říjnu 1941 byla rozpuštěna Československá obec sokolská a její majetek zabaven. Práce zdejší jednoty však pokračovala ilegálně. Za sokolskou myšlenku a další činnost musela jednota krutě zaplatit několika životy. Starosta župy, člen místní jednoty a ředitel zdejší měšťanské školy Vojtěch Koláč byl nacisty zavražděn v Osvětimi v roce 1942. V témže roce zemřel v Terezíně pokladník jednoty Josef Světlík a v roce 1944 byl v Gribo umučen náčelník jednoty Josef Vondřejc.


Po skončení války došlo v obci k rychlé obnově Sokola a 16. srpna 1945 se uskutečnil velký Den sokolské mládeže. Jednota se zúčastnila XI. Všesokolského sletu v roce 1948, kde někteří členové projevili nesouhlas s komunistickým režimem a prezidentem Klementem Gottwaldem. Byli vyslýcháni a na několik dnů uvězněni. Včetně funkcionářů jednoty pak vyloučeni ze Sokola.

Sokolské slety se v Novém Hrádku znovu konají i po roce 1989 - v letech 1994, 2000, 2006, 2012 a všichni již žijí přípravami na ten letošní. Jednota se vždy také účastnila všesokolských sletů v Praze a bude tomu tak i v roce 2018.

V roce 1996 Tělocvičná jednota Nový Hrádek oslavila 100. výročí od svého založení. Její sokolské aktivity jsou určeny všem věkovým kategoriím ve sportovních oddílech i oddílech sokolské všestrannosti. Dlouholetou tradici má v Novém Hrádku oddíl lyžování.


Pro zajímavost: Program sletu v roce 1939
SLET Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy v neděli 2. července 1939 na Novém Hrádku
Program:
o 14. hodině: Sraz sokolstva na cvičišti
o 15. hodině: VEŘEJNÉ CVIČENÍ
POŘAD:  1. Muži: Meisl-Pospíšil: Cvičení s kopím
                2. Dorostenky: Kanafaska
                3. Dorostenci: Skupiny
                4. Muži: Cvičení na nářadí
                5. Dorostenci a dorostenky: Závody štafet
                6. Muži: Štranc-Valenta: Cvičení prostná
                7. Ženy a dorostenky: Národní čtverylka
Župní slet jest naším sokolským svátkem a proto heslem celého bratrstva budiž: „Všichni na župní slet na Novém Hrádku"

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Helena Rezková, starostka Sokolské župy Podkrkonošské Jiráskovy se sídlem v Náchodě.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.sokol)