Svátek má: Petr

Regiony

Velikost textu:

Soutěž DO PRÁCE NA KOLE startuje opět po roce i v Hradci

Soutěž DO PRÁCE NA KOLE startuje opět po roce i v Hradci

Pro běžce, chodce, vozíčkáře, jezdce na koloběžkách, bruslích, longboardech, ale zejména pro cyklisty odstartovala začátkem března po celém Česku možnost registrace do sedmého ročníku soutěže DO PRÁCE NA KOLE.

Ilustrační foto
10.duben 2017 - 08:00
I letos se do této kampaně, která si vzala za cíl hravou formou přivést obyvatele města k využívání šetrných způsobů dopravy, ulevit životnímu prostředí a také vnést více radosti a pohybu do běžného pracovního dne, zapojil Hradec Králové. Stačí jen vytvořit týmy o 2-5 lidech a během května se pak co nejčastěji přesunovat do práce vlastními silami.

V loňském roce se soutěže Do práce na kole, kterou pořádá spolek Auto*Mat, zúčastnilo téměř 11 000 lidí z 1 825 institucí a 27 měst. Letos přibylo dalších pět měst a očekává se i nárůst počtu účastníků a také zaměstnavatelů, kteří své zaměstnance v šetrném cestování do práce podporují. V Hradci Králové v roce 2016 soutěžily téměř dvě stovky lidí v 64 týmech, celkem se najelo přes 45,5 tisíc km, to vše s podporou města a osmi lokálních partnerů.

„Stačí se zaregistrovat na webu dopracenakole.cz a přihlásit se. Registrace jsou otevřené až do 30. dubna,” říká Hana Škodová z pořadatelského spolku Auto*Mat.

V Hradci Králové se tato akce objeví počtvrté za sebou. „Věříme, že se počet účastníků i zapojených firem dále zvýší. Letos nově s organizací pomáhá i hradecký Bajkazyl, který pro cyklisty připravuje zázemí v centru města. A dík patří samozřejmě i našim místním partnerům,“ doplňuje Karel Šimonek za místního spolupořadatele.  


Motto letošního ročníku zní: „Do práce na kole jezdí i profíci!“ a naznačuje, že na kole nemusejí jezdit jen sportovci, ale kdokoliv a z jakéhokoliv oboru. Tvářemi kampaně jsou břišní a hrudní chirurg prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., a také fyzioložka a biochemička prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. Oba jezdí po celý život pravidelně na kole a nic na tom nemění ani po sedmdesátce.

„Jízda na kole mě vždy bavila. Můžu si vše okolo dobře prohlédnout, zastavit, kde potřebuji či kde mě něco zaujme. A k stáří mě kolo těší ještě více.“, popisuje profesorka Illnerová.

A profesor Pafko, který proslul operací Václava Havla a také první transplantací plic na území ČR, dodává: „Kolegové na klinice se jízdě do práce na kole nediví. Mnozí jezdí také. Je radostnější přijet do nemocnice na kole, osprchovat se a začít pracovat, než jet autem a nervózně popojíždět na semaforech, zejména když vyjíždíme z domu na poslední chvíli.“

V rámci Do práce na kole se soutěží v kategoriích pravidelnost týmu, výkonnost jednotlivce a hodnotit se bude i kreativita. Oceněný bude tradičně i „cyklozaměstnavatel roku“, který vytváří co nejlepší podmínky, aby mohli jeho zaměstnanci jezdit do práce na kole. Všichni účastníci soutěže dostanou trika z biobavlny s originálním potiskem, budou moci využívat různé slevy a výhody u partnerů soutěže a vítězové pak získají zajímavé ceny.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Kralové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch)