Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Sportovně rekreační park Na Větvi přivítal první návštěvníky

Sportovně rekreační park Na Větvi přivítal první návštěvníky

Sportovně rekreační park Na Větvi v Hradci Králové zažil v sobotu 1.června premiéru. Na Dětský den, při kterém se konalo slavnostní otevření, ho přišlo vyzkoušet zhruba 600 návštěvníků.

Sportovně rekreační park Na Větvi
4. června 2019 - 08:00

V městských lesích v Hradci Králové tak přibyla republikově unikátní atrakce. „Otevřeno budeme mít celoročně, s možností občerstvení. Očividně jsme udělali radost řadě aktivních návštěvníků,“ říká autor projektu a provozovatel Petr Smola.

Atrakci drží ve výšce téměř 6 kilometrů lana. Park Na větvi se rozprostírá na ploše 560 m2. Tvoří ho unikátní soustava 3 síťových hřišť zavěšených v korunách stromů ve výšce od 4 do 5 metrů. Hřiště fungují jako visuté trampolíny, které jsou propojeny výškovými lávkami. Při budování sportoviště se na lávky, veškeré spoje a zavěšení spotřebovalo 5.800 m lana, z toho 1.800 m lan s ocelovou výztuží. Park je natolik bezpečný, že na rozdíl od klasických lanových center nevyžaduje žádné osobní lanové jištění.

„Naše visutá hřiště umožňují skákání, pohupování, procvičování rovnováhy, posilování a rozvoj hrubé motoriky. Vyloučeno není ani klidné relaxování a lesní výhled z jiné perspektivy,“ vysvětluje hradecký stavitel Petr Smola.

To si o Dětském dnu při slavnostním otevření areálu vyzkoušelo mnoho návštěvníků. Jeden z nich, osmiletý Julius Vykydal říká: „Bylo to super. Byl jsem tu s tátou a s kamarádem a moc nás to bavilo. Vydrželi bychom tu do zítra.“ A jeho táta, Matouš Vykydal, dodává: „Jsem rád, že v Hradci přibyla možnost venkovní aktivity pro rodiny. Brzy sem zase zajdeme.“ Jednotlivá hřiště spojují 3 lávky. Nejdelší z nich měří 18 m a její nástupní a výstupní bod je ukotven originálním domečkem na nosných stromech. Vstup na síťovou atrakci lze uzamknout. Děti od 3 do 6 let si mohou přijít pohrát pouze v doprovodu rodičů. Vše je konstrukčně zajištěno lany a ochrannými sítěmi.

V jeden okamžik může sportovní areál využívat až 70 návštěvníků. Na hřiště se vstupuje přes turniket, který hlídá počet návštěvníků. Kdyby bylo zájemců více, je třeba počkat, dokud někdo ze sportovců neodejde. Park vznikal 17 měsíců. Náklady činily 5,5 milionu korun. Z toho takřka 2,5 milionu zaplatilo Ministerstvo pro místní rozvoj a zbylou část hradecký stavitel Petr Smola.

„Již nyní máme plány do budoucna. Během 3-5 let bychom chtěli park modernizovat a rozšířit ho o další lesní atrakce jako je například 3D bludiště,“ prozrazuje Petr Smola.


Sportovní aktivity by měly postupně doplnit i vzdělávací programy zaměřené na přírodu – rostliny, zvířata a celý ekosystém lesa. Park se nachází v městském lese poblíž Malšovic, Nového Hradce a Moravského Předměstí a je dobře dostupný autobusem č. 9. a pak pěšky ze zastávky Zděná bouda.

Kralovehradeckenovinky.cz  informovala Jana Kittová.

(jv, kralovehradeckenovinky.cz foto:navimedia)