Svátek má: Stanislava

Regiony

Velikost textu:

Stavební úpravy ve Valdštejnském zámku začnou na podzim

Stavební úpravy ve Valdštejnském zámku začnou na podzim

Na podzim 2023 začne rekonstrukce muzejních prostor, včetně výstavby výtahu ve Valdštejnském zámku v Jičíně.

Valdštejnský zámek
19. května 2023 - 08:00

Rada města Jičína schválila zadávací podmínky pro veřejnou zakázku na stavební úpravy prostor ve Valdštejnském zámku. Projekt vychází z úzké spolupráce mezi městem Jičín a Královéhradeckým krajem, potažmo Regionálním muzeem a galerií v Jičíně (RMaG), který je jeho příspěvkovou organizací. Projektované náklady před soutěží pro město Jičín jsou 30,45 milionu Kč. Projektované náklady Královéhradeckého kraje jsou 22,675 milionu Kč na stavební úpravy, dále 17 milionů Kč na pořízení nové stálé expozice regionálního muzea, dalších 6 milionů Kč je určeno jako vyhrazená změna závazku a další 2 miliony Kč pro autorský dozor a technický dozor. Celkem 85 procent způsobilých výdajů Královéhradeckého kraje bude pokryto dotací z Integrovaného regionálního operačního programu.

Valdštejnský zámek je nemovitým majetkem města Jičín, tudíž regionální muzeum je zde v nájmu. RMaG platí městu Jičínu nájemné, a právě v nájemní smlouvě je obsažen závazek města, že uhrazené nájemné bude zpětně investovat do zlepšení zámeckých prostor. Tento závazek bude aktuálním stavebním projektem naplněn.

RMaG bude muset po dobu rekonstrukce přerušit svou činnost a prostory v zámku nebudou přístupné. Dle předpokladů se prostory uzavřou pro veřejnost v září 2023, kdy musí nejprve proběhnout vystěhování. Dílčí omezení se dotknou také Základní umělecké školy J. B. Foerstera. Dle dotačních podmínek musí být přestavba dokončena v roce 2026.

Veřejnou zakázku na dodavatele stavebních prací vypisují město Jičín a Královéhradecký kraj společně. Rada města Jičína zadávací dokumentaci již schválila, jednání Rady Královéhradeckého kraje proběhne 15. května. Následně bude možné uzavřít smlouvu o spolupráci mezi městem Jičín a RMaG. Tato forma úzké spolupráce je jedinečná, vychází z dlouhodobých průběžných jednání mezi zástupci města Jičína a kraje a může představovat inspiraci pro další města v regionu a pro budoucí projekty.

Jičínské děti se mohou těšit na nové herní prvky na hřišti

Valdštejnský zámek díky projektu získá výtah, a tudíž bezbariérový přístup do muzea, nových učeben univerzity, ZUŠ a do Porotního sálu. Návštěvníci se kromě zrekonstruovaných prostor mohou především těšit na novou, moderní muzejní expozici. Ta současná je již více než 30 stará a nesplňuje požadavky na moderní vystavování sbírkových předmětů, hlavně co se týká interaktivity. Představitelé RMaG uvádějí, že nová expozice, o jejíž výstavbu usilovali již řadu let, kdy hledali vhodný dotační program, bude hravá, nápaditá a interaktivní. Podpoří prý zájem o místní historii, v níž návštěvníci budou cestovat proti proudu času. Důležitým motivem expozice bude událost z roku 1620, kdy došlo explozi Valdštejnského zámku. RMaG na léto chystá rozlučkovou akci, která ukončí éru současné stálé expozice

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%