Svátek má: Romana

Regiony

Velikost textu:

Strážníci Městské policie pomáhají lidem v nesnázích

Strážníci Městské policie pomáhají lidem v nesnázích

Během jediného dne přijmou operační důstojníci Městské policie Hradec Králové téměř 150 volání na linku 156 a hlídky v ulicích města řeší průměrně až 120 událostí.

Pomoc strážníků
18. ledna 2018 - 08:00

Z toho polovina všech oznámených nebo zjištěných událostí se týká žádostí o radu či pomoc. Vedle každodenních povinností strážníků, které jsou dány zákonem, kam například patří dohled nad místními záležitostmi veřejného pořádku, dopravní situací ve městě, dodržováním vyhlášek města nebo porušováním pravidel občanského soužití, patří i pomoc občanům, kteří se dostali do obtížné životní situace a sami si nedokáží nebo nemohou poradit.

Nejčastěji strážníci pomáhají lidem s orientací ve městě, hledáním adres firem i institucí, ale často poskytují i pomoc nad rámec svých zákonných povinností.


Lidé se obracejí na městskou policii prostřednictvím tísňové linky nebo je oslovují přímo na ulici.

  • Na lince 156 žádají o pomoc lidé, kteří často žijí v jiném městě nebo zemi a mají starost o své rodiče nebo rodinné příslušníky, protože ti se jim delší dobu neozývají a neberou telefon.
  • Hlídky pomáhají nemohoucím nebo invalidním občanům, kteří upadnou ve svém bytě a nedokáží se vlastními silami zvednout, často pak i zprostředkují opuštěným seniorům kontakt na sociální pracovníky. Pomohou vyřešit problém s domácími mazlíčky, o které se starší nemohoucí člověk není schopen postarat, zajistí veterinární péči nebo dokonce ostříhání.
  • K celkem běžné pomoci pak patří například situace, kdy řidič nebo řidička potřebuje pomoc při výměně či nafouknutí pneumatiky, nastartováním vozidla nebo zapůjčením heveru. Hlídky velice často kontaktují majitele, kteří nechali u zaparkovaných vozidel otevřená okénka, dveře, kufr nebo v zámku klíče od vozidla. Bloudícího řidiče pak vyvedou z města, navedou na správnou cestu, nebo hledanou adresu.
  • Nejednou osobám v hmotné nouzi strážníci zaplatí lístek na vlak či autobus, aby se dostali domů, v zimních měsících zaplatí nocleh v azylovém domě, upořádají sbírku hraček pro děti, které se se svými rodiči ocitly v azylovém domě, či darují lidem bez domova obuv, oblečení nebo stravenky na jídlo.
  • Běžně strážníci poskytují lidem informace a kontakty na firmy, které jsou schopné jim v jejich situaci nejlépe pomoci (například nouzovým otvírání dveří), nebo na organizace a právní poradny, kde jim mohou poradit a navrhnout řešení.
  • V neposlední řadě pak hlídky strážníků pomáhají i zvířatům, kterým by bez jejich pomoci hrozilo nebezpečí zranění nebo uhynutí.

Nebojte se proto v případě potřeby obrátit na strážníky hradecké městské policie! Muži a ženy v uniformách jsou připraveni Vám pomoci! Kralovehradeckenovinky.cz informovala Eva Kněžourová, tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mp)