Svátek má: Zina

Regiony

Velikost textu:

Technické služby mají připraven plán zimní údržby

Technické služby mají připraven plán zimní údržby

Rada měsra schválila plán zimní údržby pro místní komunikace a chodníky na území Jičína pro nadcházející zimní sezónu.

Ilustrační foto
26. října 2021 - 08:00

Dokument určuje jak pravidelnou údržbu ploch, tak strategii v případě intenzivního sněžení. Technické služby města Jičína ho připravují každoročně. Pokaždé je aktualizován dle připomínek a zkušeností. Plán vyjmenovává vozový park, který technické služby mají k dispozici. Na údržbu místních komunikací mají celkem šest vozidel, z toho jeden specializovaný sypač s čelní radlicí MAN a jeden specializovaný sypač DURSO Multimobil X. Na údržbu chodníků je určeno pět vozidel – z toho čtyři jsou posypová.

Pro odklízení a nakládání sněhu a posypového materiálu mají technické služby tři kontejnerové nosiče MAN, jeden nakladač CAT 432E a jeden nakladač UNC 061. Pro dočištění dopravně důležitých míst a přechodů je určeno osvědčené vozítko HAKO CITYMASTER 600. Ve městě bude celkem 58 beden s posypovým materiálem a jsou určeni 4 zaměstnanci pro ruční posyp. Posypovým materiálem bude univerzálně směs soli a písku.

Při neustálém sněžení se posyp neprovádí, ale pokud vrstva dosáhne alespoň pěti centimetrů, budou prohrnovány místní komunikace a chodníky. Dojde-li ke skončení spadu sněhu do tří až pěti centimetrů jeho vrstvy, bude proveden posyp. Po ustání sněžení a prohrnutí bude posyp zajišťován na kritických místech, tedy u křižovatek, v ostrých zatáčkách a v místech stoupání a klesání. Rovinné úseky se běžně posypem nekryjí.Chodníky budou kryty posypem vždy celoplošně. Avšak jak u chodníků, tak místních komunikací platí, že jsou stanoveny priority. Ty jsou v plánu zimní údržby přímo vyjmenovány po jednotlivých ulicích. Největší pozornost bude kladena na údržbu páteřních, nejvíce frekventovaných koridorů. Jako vždy platí, že zima je zima a umí překvapit kalamitou. Plán na kalamitní situace pamatuje a definuje jasný postup, přesto v „bílých tmách“ žádáme o pochopení, protože zimní údržba nemůže být na všech místech najednou.
Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)