Svátek má: Iva

Regiony

Velikost textu:

Třídění gastroodpadu bude nově možné po celém Hradci

Třídění gastroodpadu bude nově možné po celém Hradci

V Hradci Králové dojde k rozšíření možnosti třídění biologicky rozložitelného odpadu. Jedná se především o gastroodpad, tedy odpad z kuchyně, který budou moci občané třídit do nových speciálně uzavíratelných nádob.

Třídění gastroodpadu
23. září 2022 - 08:00

Nádoby budou po městě postupně rozmístěny do konce letošního roku. Na jejich pořízení, svoz a zpracování odpadu schválili zastupitelé na svém včerejším zasedání 2,5 milionu korun.

„V období od října do března probíhal v ulicích Rybova a Antonína Petrofa pilotní projekt na třídění gastroodpadu. Jeho výsledky nás mile překvapily a jednoznačně potvrdily, že hradecké domácnosti mají o tuto službu zájem. Proto jsme rozhodli o vyčlenění příslušných finančních prostředků na pořízení nových speciálních nádob na tento typ kuchyňského odpadu. Finance dále půjdou na zajištění svozu a zpracování odpadu. Celkem jde o částku 2,5 milionu korun,“ říká primátor Alexandr Hrabálek. Pořízení nádob i svoz odpadu budou zajišťovat Hradecké služby.

Během několika následujících měsíců by tak po Hradci mělo být rozmístěno celkem 205 speciálních hnědých popelnic s pákovým uzavíratelným systémem. „Občané sem budou moci umísťovat například zbytky jídel, maso, malé kosti, mléčné výrobky nebo potraviny, kterým již vypršela trvanlivost. Dále je možné sem dávat také slupky a další zbytky z ovoce a zeleniny. Lze to shrnout tak, že tyto nádoby budou sloužit především pro ukládání odpadů živočišného a rostlinného odpadu z kuchyní,“ uvádí vedoucí odboru rozvoje města Karel Vít.

Svoz odpadu je rozvržen s ohledem na klimatické podmínky, a to od května do září dvakrát týdně a od října do dubna jednou týdně.

O spuštění možnosti třídění gastroodpadu budou občané informováni prostřednictvím komunikačních kanálů města Hradec Králové a Hradeckých služeb. „Předpokládáme, že v průběhu listopadu bychom mohli začít, vše ale bude záviset na dodavateli těchto speciálních hnědých nádob,“ doplňuje ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek.I nadále ale zůstanou občanům k dispozici hnědé popelnice na bioodpad. „Rostlinné bioodpady z údržby zeleně, například posečenou trávu, listí a větvě, budou moci občané i nadále umísťovat do hnědých nádob pro ukládání rostlinného bioodpadu, případně je odvézt do městské kompostárny,“ dokončuje ředitel Hušek.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Kateřina Rohlíčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mmhk)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%