Svátek má: Kristýna

Regiony

Velikost textu:

U krkonošské Stezky korunami stromů roste nový Strom svobody

U krkonošské Stezky korunami stromů roste nový Strom svobody

U příležitosti oslav jubilejního 100. výročí založení republiky zasadil starosta Janských Lázní Jiří Hradecký společně s vedením Stezky korunami stromů Krkonoše nový Strom svobody.

Strom svobody
31. října 2018 - 08:00

Zasazením lípy srdčité se připojili k celorepublikovému projektu Stromy svobody, v jehož rámci lidé vysadili přes 1600 stromů ve všech koutech republiky. Jen v královehradeckém kraji se konalo několik desítek výsadeb.Přihlížející si z akce odnesli pamětní plaketky jako připomínku významného historického dne.

I přesto, že se celé Krkonoše v neděli na státní svátek potýkaly se sněžením, teplotami okolo nuly a silným větrem, nenechalo se několik desítek lokálních patriotů odradit a zasadili nový Strom svobody, jenž bude budoucím generacím připomínat zásadní historický milník.

Slavnostní zasazení stromu zahájila krátkým proslovem Marie Jarkovská, ředitelka Stezky korunami stromů Krkonoše. Několik vět k symbolice Stromu svobody řekl návštěvníkům a příchozím také Jiří Hradecký, starosta Janských Lázní.

Důvody k uspořádání výsadby vysvětlila Marie Jarkovská: „Slavnostní zasazení Stromu svobody jsme uspořádali v rámci celorepublikové kampaně Stromy svobody 1918–2018 realizované Nadací Partnerství. Chtěli jsme tímto způsobem oslavit 100. výročí vzniku republiky, podpořit národní cítění ve společnosti a také podpořit veřejnost v zájmu o naši přírodu a její ochranu. Vysazení nového Stromu svobody vnímáme jako nejlepší způsob, v němž se vše snoubí dohromady. Bylo nám ctí být součástí takového projektu.“


Stromy svobody mají stoletou historii. V roce 1918, krátce po vzniku Československa, obdržely obce výzvu, aby u příležitosti nově nabyté svobody slavnostně vysadily Lípy svobody. Ze záznamů v kronikách dovozujeme, že se do výsadby zapojili nejen starostové, ale i žáci s učiteli, členové Sokola i jiných spolků a další obyvatelé. Stromy i místo výsadby většinou zdobily praporky a vlajky, nechyběly ani kroje, zpěv hymny a ukládání pamětních listů ke kořenům. Stromy svobody se sázely i v pozdějších letech (například 1928, 1945 či 1968), když si lidé opět chtěli připomenout a oslavit význam svobody a demokracie. Více informací o Stromech svobody a celém projektu se dozvíte na webových stránkách www.stromysvobody.cz. Součástí webové prezentace projektu je i interaktivní mapa republiky se všemi zmapovanými stromy svobody z dřívějších let i nově zasazenými.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Přemek Adamec, Stezka korunami stromů Krkonoše, Janské Lázně.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:pa,stezka korunami stromů)