Svátek má: Zuzana

Regiony

Velikost textu:

V desetiletém srovnání podmínek pro podnikatele vítězí Nová Paka

V desetiletém srovnání podmínek pro podnikatele vítězí Nová Paka

Z patnácti měst a obcí s rozšířenou působností v Královéhradeckém kraji, které jsou zahrnuty do výzkumu „Město pro byznys desetiletí“, vychází jednoznačně nejlépe Nová Paka těžící především z kvalitní komunikace radnice s podnikateli.

Milan Pospíšil, místostarosta Nové Paky
18. listopadu 2019 - 08:00

V závěsu skončila Dobruška, třetí Nové Město nad Metují. Analytici agentury Datank, která výzkum zpracovává, se zaměřili na dlouhodobé výsledky měst a obcí v regionu z hlediska podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy.

V Nové Pace na podnikatele nezapomínají

Nová Paka je z dlouhodobého hlediska skutečným rekordmanem. Za celé desetiletí byla na stupních vítězů celkem osmkrát, což je ojedinělé i celorepublikově. V rámci kraje to bylo čtyřikrát zlato, dvakrát stříbro a dvakrát bronz. V roce 2011 a 2014 cinklo Nové Pace dokonce celorepublikové zlato, město k tomu má na svém kontě i jedno druhé a jedno třetí umístění. Za vynikajícími výsledky stojí především skvělý přístup veřejné správy, který se hodnotí mimo jiné testem elektronické komunikace prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů. Dobrých výsledků dosahuje devítitisícové město rovněž v kvalitě odborného vzdělávání nebo v hospodaření radnice.

„Bereme to jako velkou poctu, že jsme se takto umístili, ale u nás se koukáme, abychom byli především místem pro život, a k tomu byznys pochopitelně patří. Myslím si, že univerzální návod n úspěch v tomto ohledu neexistuje. Každé město má jiné podmínky, jiný pracovní trh. My se snažíme našim podnikatelům hlavně neházet klacky pod nohy, mít připravenou zasíťovanou, funkční průmyslovou zónu a dobře fungující správu, především živnostenský odbor. Nové Pace by také velmi pomohl obchvat města, protože město je dopravou během páteční a nedělní špičky prakticky rozděleno na dvě části. Těšíme se, až se obchvat začne budovat a dokončí se,“ uvádí místostarosta Nové Paky Milan Pospíšil.V Dobrušce je nízká nezaměstnanost, v Novém Městě nad Metují kvalitní odborné vzdělávání

Pomyslnou stříbrnou medaili bere za dlouhodobě kvalitní podmínky pro podnikatele město Dobruška, která si v uplynulém desetiletí připsala čtyři regionální vítězství a na celorepublikové úrovni dvakrát třetí a v roce 2015 dokonce druhé místo. Vděčí za to zejména nízké dlouhodobé nezaměstnanosti, nižším cenám stavebních pozemků nebo vysokému počtu úředních hodin. Stupně vítězů uzavírá Nové Město nad Metují, a to s jedním krajským vítězstvím, čtyřmi stříbry a třemi bronzovými umístěními. V roce 2015 obsadilo město dokonce třetí příčku v celorepublikovém srovnání. Za úspěchem stojí nízká dlouhodobá nezaměstnanost nebo vysoký počet studentů a učňů v odborném vzdělávání.

Z hlediska srovnání krajů byly pro Královéhradecký kraj vůbec nejúspěšnějšími roky 2011, 2014 a 2015. V prvním případě se devět z patnácti měst a obcí umístilo celorepublikově v TOP50, v toho tři města byla dokonce v TOP10. Navíc celkovým vítězem se stala Nová Paka, doprovázená třetím Novým Městem nad Metují. Tři města v první desítce ČR si Královéhradecký kraj zopakoval i v letech 2014 a 2015.

Cílem srovnávajícího výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí a přístupu veřejné správy, je vytvořit diskusní platformu na téma možností podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost jsou díky výzkumu k dispozici výsledky, které zahrnují všechny důležité informace a statistická data ze sledované oblasti. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí Hlavního města Praha. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:meunovapaka)