Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

V horkých a slunečních dnech se vozidlo stává život ohrožující pastí

V horkých a slunečních dnech se vozidlo stává život ohrožující pastí

Teploty okolo 30 stupňů Celsia vytvářejí ze zaparkovaných aut životu nebezpečné pasti. Každou minutu stoupá vnitřní teplota v autě o jeden stupeň a může dosáhnout až 70 stupňů Celsia.

Ilustrační foto
5. června 2019 - 08:00

Prudký nárůst vnitřní teploty může vyvolávat značné zdravotní problémy. Lehce pootevřené okénko, či parkování ve stínu, nedokáže nárůstu vnitřních teplot nijak výrazněji zabránit. V uzavřeném autě nelze ponechávat malé děti, ani zvířata. V horkém počasí může během 10–15 minut teplota uvnitř automobilu dosáhnout až 65 °C. Nikdy nevíte, která situace vás zdrží, a jak dlouho budete skutečně pryč. Riskujete tak jejich život a zdraví! Vozidlo se tak stává smrtelně nebezpečnou pastí. U dospělých lidí dochází při přehřívání organismu k pocení. Odpařování potu z povrchu lidského těla způsobuje účinné ochlazování. To však neplatí pro malé děti a zvířata. Zvyšující se teplota v uzavřeném vozidle může být pro ně smrtelně nebezpečná.

Zvířata nemají žádné potní žlázy a svůj organismus mohou ochlazovat pouze zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Tento mechanismus však není zdaleka tak účinný, jejich srst k rychlému přehřívání napomáhá. Proto mají zvířata v těchto horkých letních dnech problém s udržením správné teploty těla. Pokud zvíře ponecháte v automobilu, nebo přivázané před obchodem, na slunci, bez stínu a pitné vody, jejich přehřátí je vážný problém, v jehož důsledku pak riskujete jejich zdraví či život.


Kdo proto ve vedrech objeví v nějakém autě zavřené dítě nebo zvíře, měl by neprodleně upozornit městskou policii na tísňové lince 156.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Eva Kněžourová, vedoucí oddělení prevence kriminality, tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mp)