Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

V Hradci Králové budou občané volit v 85 okrscích

V Hradci Králové budou občané volit v 85 okrscích

V příštím týdnu se v České republice uskuteční volby do zastupitelstev obcí, konat se budou v pátek 23. a v sobotu 24.září.

Ilustrační foto
15. září 2022 - 08:00

V Hradci Králové budou občané města vybírat z patnácti volebních stran, hnutí a uskupení celkem 37 zastupitelů. Volit bude letos moci více než 72 tisíc Hradečanů v 85 volebních místnostech. Hlasovací lístky v modrých obálkách dostanou občané města do svých domovních schránek nejpozději do 20. září, k dispozici ale budou také ve volebních místnostech. Ty budou otevřeny v pátek 23. září od 14 do 22 hodin a v sobotu 24. září od 8 do 14 hodin.

Hradečané budou volit v 85 volebních okrscích. U okrsků číslo 32 a 53 došlo ke změně umístění volební místnosti. Okrsek číslo 32 má nově volební místnost v Základní a mateřské škole Svobodné Dvory, voliči z okrsku číslo 53 půjdou své hlasy vhodit do uren v Základní škole Milady Horákové. Občané, kteří jsou k trvalému pobytu hlášeni na úřední adrese, Československé armády č. 408, tedy na magistrátu města, budou volit ve volebním okrsku číslo 10 ve střední zdravotnické škole v Komenského ulici.

V Hradci Králové se o hlasy voličů uchází 15 volebních stran, hnutí a uskupení, přičemž hlas je možné dát 37 kandidátům, a to dle stanoveného počtu členů pro hradecké zastupitelstvo. Volič se ve volební místnosti musí prokázat občanským průkazem nebo cestovním pasem, cizinci průkazem a povolením k pobytu. Občané, kteří v den voleb mají nařízenou karanténu či izolaci z důvodu onemocnění covid-19, se voleb nemůžou zúčastnit.

Hlasovací lístek je možné upravit třemi způsoby. Buď může volič označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze volební stranu, čímž dá hlas kandidátům této strany v pořadí podle hlasovacího lístku v počtu 37. Dalším způsobem je možnost označit v rámečcích před jmény křížkem 37 vybraných kandidátů napříč volebními stranami. Třetí možností je kombinace dvou předchozích, kdy volič označí křížkem jednu volební stranu a v rámečku před jmény kandidátů další vybrané kandidáty z jiných volebních stran. V tomto případě dá hlas jednotlivě označeným kandidátům a z označené volební strany podle pořadí na hlasovacím lístku tolika kandidátům, kolik jich zbývá do počtu volených členů zastupitelstva, tedy 37. Po úpravě hlasovací lístek volič vloží za zástěnou do šedé úřední obálky, kterou dostane ve volební místnosti, a vhodí do volební schránky.Pro komunální volby nejsou vydávány voličské průkazy, volič tedy musí hlasovat jen ve svém okrsku. Ze závažných, především zdravotních důvodů, může volič požádat o možnost hlasovat v místě svého trvalého bydliště, mimo volební místnost. Požadavky na návštěvu s přenosnou volební schránkou je možné zasílat na e-mail: zc.khmm@avoknav.ataner , případně domluvit telefonicky na čísle: 495 707 441. Další podrobné informace jsou k dispozici na webových stránkách města.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Kateřina Rohlíčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
28%
Ne
transparent.gif transparent.gif
43%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
29%