Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

V Jičíně bylo odhaleno pět Kamenů zmizelých

V Jičíně bylo odhaleno pět Kamenů zmizelých

V úterý 5.října dopoledne byly v Jičíně slavnostně odhaleny Kameny zmizelých, které připomínají členy rodiny Goliathových, zasažených nacistickým režimem.

Kameny zmizelých
6. října 2021 - 08:00

Pět Kamenů zmizelých (v originále Stolpersteine) bylo umístěno před dům na Valdštejnově náměstí čp. 3, kde rodina žila. Tři její členové byli zavražděni, dvěma dalším se období nacismu a fašismu podařilo přežít. Odhalení kamenů provedl starosta města JUDr. Jan Malý a dárce JUDr. Martin Kryl. Do Jičína přicestovali i přímí příbuzní rodiny Goliathových.

„Tři členové rodiny totalitu nepřežili. Dva ano, ale musím dodat, že tito dva, kteří navzdory všem okolnostem přežili to nejhorší období, byli vzápětí silně zasaženi další totalitou, která přišla po válce,“ uvedl Martin Kryl, donátor kamenů.

„Věřím, že Kameny zmizelých, které v Jičíně máme, přispějí ke vzpomínce náš všech na období nacistického teroru. A také věřím, že udržování této vzpomínky pomůže vyhnout se podobným dějinným událostem v budoucnosti,“ řekl krátce před samotným odhalením kamenů starosta Jan Malý.

U odhalení byli přítomni občané města i členové zastupitelstva. Byli zde i studenti ze středních škol, a to z Masarykovy obchodní akademie a Lepařova gymnázia. Místostarosta Mgr. Petr Hamáček věnoval svou myšlenku právě jim. „Kameny zmizelých jsou důkazem, že takzvané velké dějiny občas zasáhnou také obyvatele v Jičíně. A to nikdy není dobré. Velkým úkolem je zařídit, aby se to v budoucnu nestávalo. A je to úkol právě pro vás, abyste svou činností a zájmem tomu bránili a předcházeli,“ řekl studentům.

Jičín položí Kameny zmizelých za rodinu Golliathových

Donátor Martin Kryl, který se před časem s myšlenkou umístit Kameny zmizelých obrátil na vedení města Jičína, si připravil přednášku o jednotlivých členech rodiny. Uskutečnila se v bývalé židovské škole. Cílem přednášky bylo ukázat zejména studentům, že za každým kamenem je jedna tvář, jeden barvitý lidský život, jeden obyvatel města Jičína. Nacistická diktatura nezákonně, bezdůvodně a v rozporu se základní morálkou vytrhla tyto jičínské občany z jejich životů.

Rodina Goliathových nebyla jediná, na kterou dopadl nacistických teror. Podobných osudů bylo mnohem více. Jenom v Jičíně jsou další dvě skupiny Kamenů zmizelých. V roce 2019 byly na Žižkově náměstí odhaleny kameny za rodinu Steinerových, rok nato pak na Valdštejnově náměstí za rodinu Hahnových. Stolpersteine je mezinárodní iniciativa, která vzešla z mysli německého umělce Guntera Demniga. První kámen usadil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2008 jsou umisťovány i v České republice. „Stolpern“ znamená v němčině „klopýtnout“. Myšlenka o Stolpersteine spočívá v tom, že o tyto kameny zasazené v dlažbě kolemjdoucí klopýtne pohledem a krátkým zamyšlením.   
Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)