Svátek má: Michal

Regiony

Velikost textu:

V Jičíně byly odhaleny Kameny zmizelých, připomínající Háhnovy

V Jičíně byly odhaleny Kameny zmizelých, připomínající Háhnovy

Rodinu Háhnových, zavražděnou nacisty, připomínají 3 Kameny zmizelých. V pondělí 7. září byly odhaleny 3 Kameny zmizelých (Stolpersteine) před domem na Valdštejnově náměstí čp. 93.

Kameny zmizelých rodiny Háhnových
9. září 2020 - 08:00
 
Kameny připomínají tři členy rodiny Háhnových, kteří byli zavražděni během nacistického teroru za druhé světové války. Zvláštním hostem při pondělní události byl Jan Mühlstein, donátor kamenů a příbuzný rodiny Háhnových, který přicestoval i s rodinou. Zúčastnili se rovněž zástupci města, v čele se starostou JUDr. Janem Malým a místostarostou Mgr. Petrem Hamáčkem, jenž má na umístění Kamenů zmizelých v Jičíně stěžejní zásluhu.

Členové rodiny Háhnových – Anna, Viktor, a Jiří – byli Jičíňáci zapojení do místních spolků. Byli členy veřejnosti, účastnili se kulturních a společenských událostí ve městě. V očích nacistů a jejich zvrácené ideologie se neprovinili ničím jiným než svým původem; a právě kvůli němu jim byla odebrána i ta nejzákladnější důstojnost a nakonec, v roce 1944, byli zavražděni. Zemřeli v Osvětimi krátce předtím, než tábor dobyli vojáci Rudé armády.

Důležité je hlavně nezapomenout, co vše může lidská nenávist způsobit. Svět čelí novým výzvám, novým nebezpečím i novým hnutím nenávisti, která navzdory líbivému nátěru nabízejí pouze ty nejnižší, zvířecí pudy, jež ve 30. a 40. letech zabraly téměř celou Evropu. Svobodná, demokratická společnost umí respektovat své menšiny, ať už jde o menšiny etnické, náboženské nebo sexuální orientace.

„Je nesmírně důležité neustále připomínat hrůzy holocaustu nejen pro připomenutí minulosti a památky obětí. Při pohledu na jičínské stolpersteiny bychom měli myslet na to, co může způsobit lidská nenávist a netolerance, když jim dáme prostor. Šiřitelů nenávisti je bohužel v každé době dostatek,“ řekl místostarosta Mgr. Petr Hamáček.

Slavnostní odhalení kamenů se uskutečnilo před zraky studentů Střední průmyslové školy v Jičíně, zástupců města i občanů. A přišli se podívat dokonce i ti vůbec nejmladší. Během akce byla pronesena tradiční modlitba Kadiš a poté zazněla slavná melodie z filmu Schindlerův seznam. Interpretovaly ji pedagožky Základní umělecké školy J. B. Foerstera Šárka Rejšková a Pavla Novotná. Kameny zmizelých odhalily dcery Vereny a Jana Mühlsteinových, které společně s celou rodinou přicestovaly ze Spolkové republiky Německo.


Následně se studenti přesunuli do Židovské čp. 100 – bývalé školy. Jan Mühlstein jim v českém jazyce představil životopisy Anny Mühlsteinové (provdané Háhnové), Viktora Háhna a Jiřího Háhna. Vše propojil s tragickými dějinami holocaustu. Studenti průmyslové školy se hojně ptali. Zajímala je nálada v meziválečném Československu z hlediska antisemitismu a chtěli odpověď na otázku z nejsložitějších, totiž odkud se vlastně v Německu vzala nenávist, která byla pohonem totalitního režimu. Za technické zázemí přednášky děkujeme správkyni židovské školy, paní Štěpánce Frýbové Uličné.

Nenechte si ujít prezentaci hasičské techniky v Jičíně

Město Jičín se již v roce 2019 s hrdostí připojilo do sítě měst, která v ulicích mají Kameny zmizelých. Tehdy totiž bylo na Žižkově náměstí umístěno 8 kamenů, které upomínají na nacisty zavražděnou rodinu Steinerových. Právě upomínání, poutání pozornosti, je účelem Kamenů zmizelých. Řeklo by se, že je o ně třeba metaforicky klopýtnout – německy „stolpern“. Od toho Stolpersteine. Jejich celoevropská síť vzniká od roku 1992 z iniciativy německého umělce Guntera Demniga, jenž první kámen zasadil v Kolíně nad Rýnem. Z nápadu se stala široká iniciativa a první kámen v České republice byl umístěn v roce 2008.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:měú)