Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

V Mikulově o budoucnosti televize

V Mikulově o budoucnosti televize

V Mikulově proběhla konference ABEX 2018, na které se již po sedmnácté sešli techničtí pracovníci z českých a slovenských televizních stanic, aby diskutovali o budoucnosti televizního vysílání.

Z konference
8. června 2018 - 08:50
(Komerční sdělení)

Akci pořádala nezisková organizace pro elektronická média ABEX Society. Na konferenci se setkali naši špičkoví odborníci ze světa televizní techniky, ale i profesionálové z telekomunikací a sociálních sítí.

Během přednáškami nabitého dne se kromě moderních technologií zabývali odborníci výzvami, které se televizního vysílání začínají nebezpečně dotýkat. Diskutovali nejen o soustavném ukrajování z kmitočtového pásma, ve kterém se televize vysílá, ve prospěch mobilních operátorů, ale také o zájmu mladších generací sledovat audiovizuální obsah spíše na internetu než na předem plánovaném programu televizních stanic.

Vedle přednášek, které měly účastníky provokovat k zamyšlení nad jejich vlastní budoucností, se ke slovu přihlásili i zástupci českých společností, které aktivně vyvíjejí nové technologie pro elektronický zábavní průmysl. Není bez zajímavosti, že právě v České republice se po pádu železné opony zrodila celá řada firem, které se ve světě televizní techniky globálně doslova proslavily. Patří mezi ně Aveco, Comprimato, Nangu TV, Octopus Newsroom, Provys, Redcap, Stream Circle nebo například Technocrane. A všechny tyto proslulé společnosti přitom najdete jen pár kilometrů od sebe. Má to několik silných historických důvodů. Zaprvé v našem regionu došlo k časnému vývoji prvních televizních technologií, které byly využity například již při vysílání Olympijských her v roce 1936. Živé vysílání, které tehdy mohlo sledovat jen pár vyvolených šťastlivců, mělo tehdy několik minut zpoždění, protože byly použity filmové kamery, film se průběžně ihned po expozici vyvolával a snímal tehdy již vyvinutým filmovým snímačem, na jehož výstupu byl elektrický signál vhodný pro vysílání.

Po druhé světové válce si vůdci východního bloku začali brzy uvědomovat, jak užitečné mohou být televizní technologie k propagandě, ba i k vymývání mozků. Televizní průmysl tak byl podporován přímo z Moskvy a rozvoj nejmodernějších technologií mohl pokračovat, v Československu pod značkou Tesla.

Od sedmdesátých let začal technologický vývoj v regionu zaostávat, to však nebránilo vládnoucí straně špičkové technologie ze západu nakupovat a televizní stanice jako nástroj ovlivňování mas podporovat. Po Sametové revoluci tak byla televizní technika v našem regionu na podobné úrovni jako na západě. Brzy u nás začaly vznikat technologické firmy, které doslova dobyly svět. Vedle plzeňské společnosti Technocrane, která již před několika lety získala Oscara za technické zásluhy o světový „showbusiness“ bychom měli něco říci i o ostatních globálních hráčích.


Vezmeme-li tyto hráče podle abecedy, začneme společností Aveco, která vyvíjí řešení pro automatizaci vysílání i výroby v televizních studiích a dodává své řídící systémy po celém světě. Octopus Newsroom vytváří „systém pro lepší zpravodajství“ a automatizuje všechny složité pracovní postupy pro televizní, rozhlasové, sportovní a e-sportovní stanice. O věhlasu této české firmy uslyšíte v odborných kruzích od Ameriky až po dálný východ.

Dále stojí za zmínku společnost Provys, která vystupuje jako globální poskytovatel softwaru pro řízení procesů televizního a rozhlasového vysílání. Provys má celosvětovou reputaci jako stabilní softwarové řešení a proslul také přátelským a lidským přístupem ke svým klientům. V neposlední řadě můžeme jmenovat i Stream Circle, který se nyní stává průkopníkem televizní automatizace založené na cloudových technologiích jako služba pro malé a střední stanice. Nabízí plánování programu, 3D grafiku a přehrávání video souborů včetně snadného vkládání informací, které jsou k dispozici „on-line“.

Na závěr bychom se měli zmínit, že většina delegátů konference ABEX přijíždí každoročně do Mikulova z našich známých televizních stanic, jako jsou Česká televize, Nova, Prima, RTVS, Markíza, Joj a dalších. Večer po skončení formální části konference si pak tito odborníci mohou nad skleničkou výborného jihomoravského vína vyměnit řadu zkušeností a informací, které za poslední rok nabyli.

(redakce,prvnizpravy.cz,terezamelisova,foto:tm)