Svátek má: Tereza

Regiony

Velikost textu:

V nemocnicích Královéhradeckého kraje si připomínáme Den zdraví

V nemocnicích Královéhradeckého kraje si připomínáme Den zdraví

Den zdraví se slavil celosvětově 7.dubna. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje se svými nemocnicemi a ve spolupráci s městy a dalšími organizacemi k tomuto dni připojuje i letos.

Nemocnice Náchod - JIP
13. dubna 2019 - 08:00

Jednodenní akce s preventivními programy pro širokou veřejnost jsou připraveny ve všech větších městech, kde krajské nemocnice působí. Návštěvníci si mohou nechat změřit tlak, glykémii, BMI, vyzkoušet si základy první pomoci či jak si správně mýt ruce, mohou se zeptat na zásady zdravé výživy nebo se třeba dozvědět více o prevenci rakoviny či mozkové mrtvice. Akce se konají v průběhu dubna a května 2019.    

Na organizaci Dne zdraví se podílejí vždy nemocnice a města, kde se akce koná. Sestry z jednotlivých oddělení nabízejí základní měření (tlak, glykémie, BMI) a představují aktivity vybraných oddělení (první pomoc, bazální stimulace, nutriční poradenství, služby porodnice atd.). Ukážou ale také například, jak si správně mýt a desinfikovat ruce. Do programu jsou zapojeny i další organizace, které nabízí různé preventivní programy, zdravotnické pomůcky, zdravotní a sociální služby atd. Nabídku svých preventivních programů představí i Všeobecná nebo Vojenská zdravotní pojišťovna, organizace Mamma HELP podá informace o rakovině prsu a poskytne možnost si na modelu vyzkoušet správný postup při samovyšetřování prsou.

Královéhradecká lékárna připravuje informace o léčivech a jejich kontraindikacích, homeopatikách a dalším sortimentu, který veřejnost najde v nemocničních lékárnách. Společnost Hartmann je zase partnerem pro hygienu rukou. Svou činnost představí ale i regionální zdravotnické školy.

„Vloni jsme odstartovali Dny zdraví pilotním projektem a jsem rád, že akce pokračují i letos. Slouží především k představení kvalitní práce oddělení našich nemocnic. Zároveň ale chceme veřejnost vzdělávat v prevenci před civilizačními chorobami. Je to také ukázka spolupráce s městy, zdravotnickými školami a dalšími organizacemi, kterých se zdravotnictví dotýká,“ říká náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast zdravotnictví Ing. Aleš Cabicar, pod jehož záštitou se akce konají. Záštitu převzala také jednotlivá města, se kterými Dny zdraví nemocnice pořádají.   

První letošní akce se konala v Trutnově, v prostorách městského úřadu, a to dne 10. dubna. Nemocnice se zhostila preventivních měření. „Návštěvníci si u našich sestřiček mohli dát změřit tlak, glykémii a BMI, podívat se, jak si správně mýt a desinfikovat ruce, což je např. velmi důležité při návštěvě pacientů, aby nebyli ohroženi možnou infekcí. Připraveny byly také ukázky bazální stimulace či polohování pacientů a zásady první pomoci, kterou zdravotníci předvedli ve spolupráci s místní zdravotnickou školou. Zájemci z řad veřejnosti byli informováni o prevenci proti vzniku mrtvice,“ přiblížila hlavní sestra ON Trutnov a.s. Bc. Tereza Dudáčková.

Mimoto si zájemci mohli vyzkoušet různé cvičící a kompenzační pomůcky. Na podobný program se mohou těšit i obyvatelé Rychnova nad Kněžnou, kde je Den zdraví zase provázán se slavnostním otevřením nového atletického stadionu. V Jičíně se Den zdraví koná na prvomájové slavnosti, ve Dvoře Králové zase v návaznosti na Den sociálních služeb. Ve stejný termín se pak akce koná také v Náchodě.

Světový den zdraví byl vyhlášen od roku 1950, kdy vznikla Světová organizace zdraví - WHO (World Health Organization).


Dny zdraví v královéhradeckých nemocnicích:
  • Trutnov – 10. dubna 2019 v 9-17 hod., Městský úřad Trutnov
  • Rychnov nad Kněžnou – 17. dubna 2019 v 8-16 hod., Atletický stadion v Rychnově nad Kn. (uvedení nového stadionu do provozu)
  • Jičín – 1. května 2019 v 9-17 hod., zámecký park (městské oslavy 1. máje)
  • Náchod – 30. května 2019 v 8-17 hod., Masarykovo náměstí
  • Dvůr Králové nad Labem – 30. května 2019 v 13-17 hod., nám. T. G. Masaryka (Den sociální služeb a Den zdraví)

Královéhradeckénovinky.cz informovala  Ing. Magdaléna Doležalová, PR manažerka, Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.zhkhk)