Svátek má: Matouš

Regiony

Velikost textu:

V příštím roce chce Hradec Králové investovat téměř 400 milionů

V příštím roce chce Hradec Králové investovat téměř 400 milionů

Mezi největší investice hradecké radnice v roce 2020 budou patřit dům s odlehčovací službou v Honkově ulici, rekonstrukce městských základních škol či část projektu inteligentního dopravního systému.

Ilustrační foto
4. prosince 2019 - 08:00

Návrh rozpočtu Hradce Králové na rok 2020, který dnes doporučila rada a v příštím týdnu jej bude schvalovat zastupitelstvo, počítá s investicemi za téměř 400 milionů.

„Celkové příjmy v příštím roce plánujeme na úrovni 2,17 miliardy, výdaje pak předpokládáme ve výši 2,27 miliardy korun. Schodek necelých 101 milionů korun budeme hradit z úvěru ve výši 150 milionů korun,“ říká Monika Štayrová, náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky a financí.

Z celkových výdajů v roce 2020 by více než 1,8 miliardy měly tvořit výdaje běžné, tedy provoz města a jeho organizací. Kapitálové, resp. investiční výdaje plánuje Hradec Králové ve výši 393 milionů korun.


„V současnosti probíhá výběr firmy, která postaví odlehčovací službu v Honkově ulici za zhruba 120 milionů korun, více než sto milionů chceme investovat do školských zařízení. Pokud dobře dopadne řízení ÚOHS u tendru na inteligentní dopravní systém, máme pro příští rok v plánu jeho realizaci za zhruba sto milionů z jeho celkové hodnoty 230 milionů korun. Na jaře by pak měla začít i stavba nové sportovní haly na Pouchově,“ dodává Štayrová.


V aktuálním rozpočtu na rok 2019 jsou zařazeny investiční akce v souhrnné výši 1,067 miliardy korun, v návrhu na rok 2020 akce za 393 miliony a ve střednědobém výhledu pak další investice v objemu 1,084 miliardy korun. Jedná se například o stavbu nového fotbalového stadionu, projekt inteligentního dopravního systému, rekonstrukci Velkého náměstí, Benešovy třídy či křižovatky Mileta. Pokud se podaří všechny tyto plánované investice realizovat, pak město během pěti let zvýší hodnotu svého majetku minimálně o 2,5 miliardy korun.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Kateřina Šmídová, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:mmhk)