Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Výsadba stromů u nové stezky v Hořiněvsi

Výsadba stromů u nové stezky v Hořiněvsi

Nová edukační stezka Fyzikové ve světě elektřiny vyrostla u zámku v Hořiněvsi. V rámci podzimní výsadby stromů, zde bylo vysazeno 12 vzrostlých nových sazenic třešní a lip. 

Výsadba
18. listopadu 2021 - 08:00

Novou třešňovo-lipovou alej vysadili dobrovolníci společně s dětmi z diagnostického ústavu v zámeckém parku v Hořiněvsi. Park i zámek jsou bohužel ve zchátralém stavu. Proto se parta nadšenců snaží obnovit bývalý lesk a slávu místní dominanty.

„Parku chceme vdechnout i nový smysl a krásu. Jsme proto velmi rádi za pomoc a finanční příspěvek od Nadace ČEZ. Ve spolupráci s dětmi a vychovateli z nedalekého Dětského diagnostického ústavu Plotiště nad Labem jsme se rozhodli založit a vysadit lipovo-třešňovou alej jako naučnou stezku. Děti vyberou pro každý strom historickou osobnost známého fyzika, který ve své době byl průkopníkem v oboru elektřiny a posunul historii a význam elektřiny až do současnosti“ upřesňuje záměr Zdeněk Slanina ze zámku v Hořiněvsi.

„Edukační stezka po stopách význačných fyziků Williama Gilberta přes Kirchhoffa po Einsteina jistě přiláká zájemce a návštěvníky. A sám zámek Hořiněves prošel bouřlivými dobami od 17. století až do současnosti, kdy byl plně elektrifikován,“ doplňuje Zdeněk Slanina.

Výsadbě nebude předcházet kácení, neboť náletové dřeviny byly již odstraněny. Byly vysazeny lípy srdčité, které jsou naším národním stromem a mají v obci Hořiněves velký význam a třešně, které si přály děti. Nově vysazená lipovo-třešňová alej bude tvořit hlavní přístup do parku. Lípy i třešně budou mít nejen estetický význam, jsou přínosem jako medonosné dřeviny a určitě zajímavě obohatí návštěvníky parku o zajímavosti z historie. Každý strom bude nést na destičce informaci s významným poselstvím daného fyzika.

Výsadba byla konzultována se specializovanou firmou, na revitalizaci zámeckého parku je zpracován odborný posudek. Na samotnou výsadbu dohlíželi odborníci a svou pomocí přispěli i dobrovolníci z řad místních obyvatel, dětí a vychovatelů Dětského diagnostického ústavu Plotiště nad Labem, dále budou s následnou péčí pomáhat i výtvarníci ZUŠ Střezina a ochotníci z divadelního spolku z Helvíkovic. Všichni tito se již na obnově aktivně podílejí.

Obnovovaný park náleží k zámku a je volně navštěvován místními i turisty. Obec Hořiněves se nachází nedaleko Hradce Králové v jižním úpatí horského hřebenu mezi údolími Trotina a Bystřice. První zmínky o obci jsou již z roku 1238, jedná se o obec s bohatou historií a několika významnými místy, která jsou navštěvována turisty: zámek Hořiněves, Hořiněvské památné lípy, Památník, rodný dům Václava Hanky, kostel sv. Prokopa, naučná stezka - Hořiněvská bažantnice.

Spálov a Přelouč - dvě lokality, kde dobrovolníci vysadili nové stromky

Podzimní výsadby jsou v plném proudu. Díky grantu Nadace ČEZ se do naší krajiny vrátilo už téměř 107 750 stromů.

Deset let už funguje Grant Stromy Nadace ČEZ, jehož cílem je vracet do české krajiny původní odrůdy prostřednictvím alejí, stromořadí, obecních sadů či veřejných zahrad a parků. Doposud podpořil 599 projektů za bezmála 65 milionů korun. Celkem už díky němu zkrášluje a ozdravuje Českou republiku 107 747 stromů mimo lesní porosty, přes 3 800 dalších přibude letos. Podzimní výsadby v obcích a městech probíhají právě během října a listopadu.
Královéhradeckénovinky.cz informovala Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:čez)